Jak legalnie nie płacić abonamentu RTV?
Polacy z rozmaitych powodów nie chcą płacić abonamentu radiowotelewizyjnego. Ze statystyk wynika, że swój obowiązek spełnia jedynie 10 proc. osób. A w sumie 90 proc. obywateli przyznaje się do posiadania telewizora i radia. Z tego aż 66 proc. gospodarstw korzysta z telewizji płatnej, czyli kablówek i platform cyfrowych. Jak nowe przepisy wejdą w życie, to uniknięcie abonamentu nie będzie takie proste. Poczta Polska, która odpowiada za przyjmowanie opłat, dostanie listy klientów od tzw. kablówek. Jednak wciąż będą sposoby na legalne niepłacenie abonamentu.
Zobacz: Chcesz zrezygnować z telewizji przez abonament RTV?
Kto jest zwolniony z opłacania abonamentu RTV?
Pozostanie grupa osób, które będą zwolnione z płacenia abonamentu. Zatem jeśli mamy w gospodarstwie domowym osobę uprawnioną do korzystania z takiej ulgi, to można zarejestrować odbiornik właśnie na nią. W grupie tej są:
- inwalidzi,
- inwalidzi wojenni i wojskowi
- niewidomi
- osoby, które ukończyły 75. lat
- osoby po 60. roku życia mające prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie połowy przeciętnego wynagrodzenia
- osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne socjalne lub rentę socjalną
- osoby z przyznanym świadczeniem lub zasiłkiem przedemerytalnym
- kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi
Zobacz: Strzeż się przed oszustami. Nowa metoda "na prezesa"
Wszyscy uprawnieni do zwolnienia z opłat muszą na poczcie przedstawić stosowne dokumenty (np. orzeczenie o niepełnosprawności, dowód osobisty, odcinek emerytury, legitymację Polskiego Związku Niewidomych lub Związku Ociemniałych Żołnierzy RP). Jeśli tego nie zrobią, to automatycznie z ulgi nie będą mogli skorzystać. Jedynie osoby po 75. roku życia mogą oglądać telewizję ze spokojem bez niezbędnych wizyt na poczcie (w ich przypadku formalności załatwiane są automatycznie).