Jak nie dać się oszukać przed świętami

2009-12-18 1:01

Kryzys kryzysem, ale w święta musi być bogato. Suto zastawiony stół - obowiązkowo! Prezenty pod choinką też! Zgodnie z wieloletnią tradycją nie żałujemy pieniędzy na świąteczne zakupy i jak co roku dajemy się ponieść bożonarodzeniowej gorączce. Zwłaszcza, że kasę na zakupowe szaleństwa możemy zdobyć bez specjalnego wysiłku. Wystarczy dowód osobisty i w kilka minut dostajemy gotówkę do ręki.

Banki i inne instytucje finansowe  prześcigają się w ofertach kredytów świątecznych, kuszą niskim oprocentowaniem i dodatkowymi prezentami. Uważajmy jednak co podpisujemy i na jakie warunki się zgadzamy, aby tegoroczne święta nie odbiły się nam porządną czkawką...

W ostatnich latach Polacy zadłużali się w okresie świąt na potęgę. W tym roku też nie zamierzamy oszczędzać, bo przeciętna polska rodzina planuje wydać na Boże Narodzenie około 1500 złotych. Zachowajmy jednak rozwagę i nie dajmy się oszukać.

Zacznij od swojej Kasy lub banku

Pożyczki są dla ludzi, ale trzeba z nich korzystać z głową. Szukając źródeł finansowania na Boże Narodzenie, warto przede wszystkim sprawdzić ofertę banku lub SKOK-u, w którym masz ROR. Możesz wtedy spodziewać się specjalnych  preferencji- np. w postaci niższej prowizji czy zwolnienia z  obowiązku dostarczania zaświadczeń o dochodach.

W większości SKOK-ów członkowie mogą  liczyć na różne ulgi np. z tytułu stażu członkowskiego, korzystania z innych usług SKOK, dobrej historii pożyczkowej, wykupu dodatkowych udziałów itp.
Jeśli chcesz pożyczyć niewielką kwotę i na krótki okres, warto skorzystać z oferty świątecznych pożyczek w  SKOK-ach. Kasy specjalizują się w tego rodzaju pożyczkach. Pieniądze dostaniesz nawet gdy nie masz zbyt wysokich dochodów (np. w SKOK im. F. Stefczyka wystarczy gdy masz na rękę tylko 400 zł), a  niektóre Kasy nie wymagają wykazania się nawet minimalnym dochodem (np. SKOK Piast).
Oprocentowanie takiej pożyczki waha się od kilku do kilkunastu procent w zależności od tego na jaki czas pożyczasz pieniądze.

Bądź czujny - licz dodatkowe koszty

W reklamach pożyczki świąteczne są  tanie i szybkie. Że łatwo dostępne - to prawda, ale czy tanie? Najczęściej są to po prostu zwyczajne kredyty gotówkowe, tyle że inaczej opakowane.
Kuszą atrakcyjnym oprocentowaniem, ale musisz uważać na dodatkowe koszty sprytnie poukrywane w postaci prowizji, dodatkowych ubezpieczeń czy opłat manipulacyjnych. Dlatego uważnie czytaj promocyjne ulotki, zwłaszcza fragmenty oznaczone gwiazdkami, pisane drobnym maczkiem lub ledwo widocznym kolorem. Sprawdź czy obniżone oprocentowanie nie skutkuje podwyższeniem kosztu pożyczki.

Karta z pożyczką

Wygodną i niedrogą formą sfinansowania świątecznych marzeń może być tzw. kredyt odnawialny, (koszt  jest porównywalny z kosztem pożyczki gotówkowej).  Jeśli jesteś członkiem SKOK-u, do swego rachunku możesz dostać kartę płatniczą z limitem pożyczkowym.

Warto skorzystać z tej możliwości, zwłaszcza, że przyznany raz limit może być wykorzystywany wielokrotnie w ciągu roku bez dodatkowych formalności. Jest jeszcze inna  zaleta takiej pożyczki – wystarczy, że spłacisz 5 proc. zadłużenia, a reszta przyznanego limitu jest nieoprocentowana (pod warunkiem, że w ciągu miesiąca wykonasz kartą określoną liczbę transakcji).

Bonusy do karty

Płacąc kartą za świąteczne zakupy  możesz liczyć na dodatkowy bonus - atrakcyjne rabaty nawet w kilku tysiącach punktów handlowych (np. sieciach odzieżowych, salonach fryzjerskich, perfumeriach, biurach podróży, przychodniach lekarskich itd.). Mając kartę płatniczą SKOK możesz korzystać z programu SKOK Rabat i kupować  taniej albo dostać 5 proc. upust na ubezpieczenie mieszkania lub domu w TUW SKOK. 

Uważaj jednak na karty kredytowe, które banki często proponują. Pamiętaj, że karta kredytowa to nie to samo co płatnicza! Gdy chcesz za jej pomocą wyciągnąć gotówkę z bankomatu, może cię spotkać niemiła niespodzianka, bo wypłaty gotówkowe kosztują nawet kilkadziesiąt złotych i są oprocentowane już od pierwszego dnia.

Najgorsze jednak co możesz zrobić, to skorzystać w przedświątecznej gorączce z oferty różnych firm pożyczkowych, które wabią pożyczkami od ręki, dla osób niemających dochodu czy figurujących w bazie Biura Informacji Kredytowej (BIK). Tu czyha na ciebie prawdziwe niebezpieczeństwo, bo oprocentowanie pożyczek dochodzi nawet do 70-100 proc.

 

Staramy się wszystko klientowi tłumaczyć

Ludzie, którzy przychodzą do nas po pożyczkę bardzo sobie cenią to, w jaki sposób są traktowani. Wiedzą, że nie muszą podejmować decyzji w pośpiechu. Pracownicy SKOK nie żałują im czasu, cierpliwie tłumaczą wszystkie zawiłe sprawy.

Rozmawiamy ze wszystkimi bardzo zrozumiałym, przystępnym językiem, nie używając specjalistycznych określeń. Informujemy rzetelnie o wszystkich opłatach i prowizjach, niczego nie ukrywając. Zawsze wyliczamy, nawet gdy pożyczkobiorcy tego nie żądają,  całkowity koszt pożyczki.
Chodzi o to, żeby nie byli zaskoczeni wysokością spłat i dokładnie wiedzieli ile pieniędzy będą musieli nam zwrócić.  Zawsze też mamy jakąś promocyjną ofertę np. w tej chwili Pożyczkę Anielską o obniżonym oprocentowaniu.

Największym wzięciem wśród naszych członków cieszą się ostatnio pożyczki, których spłata jest rozłożona na 36 lub 60 miesięcy, ale ludzie bardzo też potrzebują pożyczek ekspresowych na niewielkie kwoty tzw. chwilówek. U nas można dostać od ręki (tylko wykazując dochód), bez sprawdzania w BIK, bez oczekiwania na decyzję komisji kwotę do 2 tys. zł.

Rafał Nowicki, kierownik oddziału SKOK Ziemi Rybnickiej w Czerwionce - Leszczynach

 

Mały leksykon  - Odcinek 4:

*Okres odsetkowy – okres, za który bank lub SKOK dolicza odsetki do raty kredytu.

* Podaż - ilość dóbr i usług, oferowana na rynku przez producentów przy określonej cenie w określonym czasie

* Popyt  - ilość dóbr i usług, jaką konsumenci chcą i mogą nabyć w określonym czasie.

* Pożyczka – przeniesienie na pożyczkobiorcę prawa własności do pieniędzy, które znajdują się w posiadaniu pożyczkodawcy. Kwestie związane z udzielaniem pożyczek reguluje kodeks cywilny.

* Promesa kredytowa – pisemne, wystawiane przez bank przyrzeczenie udzielenia kredytu na określonych warunkach. Dokument, którego deweloper może zażądać przed podpisaniem umowy. Za wydanie promesy banki pobierają opłaty.

* Prowizja – opłata za udzielenie kredytu (wynosi określony procent kwoty kredytu: np. 2 proc.).

* Rata  – część kredytu wraz z odsetkami, którą klient co jakiś czas – z reguły co miesiąc – musi spłacić bankowi. To suma raty kapitałowej i raty odsetkowej.

* Rata kapitałowa – część płaconej co miesiąc bankowi raty całkowitej, zawierająca spłatę pożyczonego kapitału.

 

 

www.skok.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze