Klasa energetyczna urządzeń RTV i AGD ma znaczny wpływ na ceny prądu
W trakcie zakupu lodówki, pralki, telewizora lub piekarnika najczęściej zwracamy uwagę na relację jakości do ceny. Należy również uwzględnić inny aspekt - klasa energetyczna. Jeśli wybór padnie na produkt nieco droższy jednak z najwyższą klasą energetyczną, to inwestycja może się szybko zwrócić, w dodatku z korzyścią dla środowiska.
Żarówka energooszczędna w lampce biurkowej zamiast zwykłej żarówki w lampie pokojowej - mniejszy rachunek
Sztucznego oświetlenia całkowicie wyeliminować się nie da. Jednak do czytania wieczorem lepszym wyborem jest lampka biurkowa niż lampa oświetlająca całe pomieszczenie. Jeśli dodać oszczędną żarówkę, to wpływ na rachunki może być znaczny.
Inna przyziemna strategia energooszczędna to ograniczenie do minimum otwierania lodówki oraz piekarnika w trakcie grzania.
Taryfy na prąd - użycie zmywarki wieczorem oraz mikrofalówka zamiast piekarnika może się opłacić
Taryfa może zawierać inne stawki za prąd w zależności od pory dnia. W takim przypadku przesunięcie na później czynności energochłonnych to prosty sposób na mniejszą opłatę. Jednocześnie pralkę lub zmywarkę najlepiej uruchomić, gdy są pełne oraz wybierać programy eko.
Jeśli potrzebna jest jedna herbata, zagotować tyle wody, ile jest niezbędne. Czajniki elektryczne bywają energochłonne. Podgrzanie posiłku w mikrofalówce to mniejszy koszt niż piekarniku. Jeśli tradycyjnie w garnku, to zdecydowanie z pokrywką. Należy również zwrócić uwagę na odpowiednią konserwację urządzeń, zwłaszcza energochłonnych. Czajnik elektryczny z nadmiarem kamienia może w dalszym ciągu działać jednak wpływać na wysokość rachunków.