Jak podaje Turystyczny Fundusz Gwarancyjny blisko 4 mln Polaków zdecydowało się skorzystać z biura podróży, planując swój coroczny urlop. Aż 1,4 mln turystów wykupiła natomiast wycieczki czarterowe, to o 36 proc. więcej niż przed rokiem. Najczęściej rezerwujemy wakacje w okresie od kwietnia na czerwca, oraz w styczniu.
- Tegoroczny styczeń był rekordowy, jeżeli chodzi o wzrost liczby sprzedanych wycieczek. Biura podróży odnotowały tu ponad 50 proc. dynamikę w stosunku do danych ze stycznia 2017 roku. A to może oznaczać, że touroperatorom udało się zainteresować klientów ofertami "first minute" - powiedziała cytowana w komunikacie Małgorzata Ślepowrońska z zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w ramach którego funkcjonuje TFG.
Aż 45 proc. umów podpisanych przez biura podróży dotyczyło wycieczek krajowych, 38 proc. wyjazdów do krajów europejskich i pozaeuropejskich z transportem lotniczym, czarterowym, a pozostałe blisko 17 proc. również wyjazdów zagranicznych, ale bez transportu czarterami.
Coraz częściej biura podróży podpisują umowy obejmujące mniejszą liczbę turystów. Jak zaznacza TFG polskie firmy większy potencjał ujrzały w podróżujących samotnie lub w gronie znajomych.
Źródło: PAP