Przygotujmy się do rozmowy. Zastanówmy się nad wymaganiami pracodawcy, które z nich spełniamy i w jakim stopniu. Odpowiedzmy sobie na pytanie, o których naszych doświadczeniach zawodowych możemy opowiedzieć, by potwierdzić nasze kompetencje. Są pewnie i takie warunki, których nie spełniamy, pomyślmy więc, jak przekonamy pracodawcę, by nas zatrudnił mimo tych braków.
Zbierzmy informacje o firmie
Sprawdźmy, czym firma się zajmuje, jakie usługi i produkty oferuje, jak i od kiedy działa, czy uzyskała jakieś nagrody. Poszukajmy najświeższych informacji o firmie - w gazecie, w Internecie, koniecznie przejrzyjmy jej stronę internetową i profil na Facebooku, o ile takie posiada.
To musimy o sobie wiedzieć
Zastanówmy się, czy przeprowadzka do innego miasta jest dla nas możliwa. Jak długo chcemy pracować na danym stanowisku. Czy wolimy pracę samodzielną, czy zespołową. Jak znosimy stres i pracę pod presją czasu. Czy wolimy wynagrodzenie stałe, niezależne od wyników, czy zmienne, którego większa część zależy od rezultatów pracy. Jaka płaca nas usatysfakcjonuje, a poniżej jakiej kwoty nie zgodzimy się pracować.
4 podstawowe błędy kandydata
1. Nieznajomość firmy
Nie zadaliśmy sobie trudu poszukania informacji o firmie, więc ubieganie się o stanowisko u tego konkretnego pracodawcy nie jest naszą przemyślaną decyzją.
2. Brak pytań i oczekiwań
Warto zadawać pytania. Mogą dotyczyć zakresu obowiązków, samej firmy i jej produktów czy też dalszego procesu rekrutacji. Warto też powiedzieć, czego oczekujemy od pracy, a czego nie będziemy akceptowali.
3. Oczernianie byłego szefa
Wygłaszanie złych opinii o byłych pracodawcach może nam zamknąć drogę do kariery zawodowej.
4. Złe maniery
Pamiętajmy, że na rozmowę kwalifikacyjną nie można się spóźnić. Trzeba przyjść schludnie ubranym (najlepiej garnitur dla panów, skromna elegancja dla pań). Zadbajmy o higienę osobistą.
Krok po kroku jak negocjować nasze wynagrodzenie
Wynagrodzenie to jedna z najważniejszych rzeczy, którą da nam praca. Zadbajmy o to już na etapie negocjacji warunków zatrudnienia.
1. Sprawdźmy, ile zarabiają inni
Pracodawcy podczas rozmów kwalifikacyjnych lubią zadawać pytanie, ile chcielibyśmy zarabiać. Aby niepotrzebnie nie zaniżyć kwoty ani nie przeszarżować, przygotujmy się odpowiednio. Niestety - nasze potrzeby (wydatki, stałe koszty, raty) nie mają tu nic do rzeczy. Dowiedzmy się, ile średnio zarabiają ludzie pracujący na stanowisku podobnym do naszego oraz inne osoby zatrudnione w firmie, w której mamy być zatrudnieni.
2. Targujmy się
Wiemy już, ile wynosi przeciętna pensja w naszej branży? Wykażmy trochę sprytu i podajmy odrobinę wyższą kwotę, np. o 200 zł. Czemu? Żeby mieć z czego zrezygnować podczas negocjacji, bo nasz pracodawca z pewnością będzie chciał się z nami targować.
3. Zareklamujmy siebie
Na spotkanie powinniśmy przyjść nie tylko przygotowani, ale też w dobrej formie. Wyśpijmy się, zrelaksujmy i starajmy się być opanowani. Nasz wygląd również jest nie bez znaczenia. Wyglądajmy schludnie, darujmy sobie nadmiar biżuterii, perfum czy makijażu. Wtedy będziemy traktowani jako poważny partner w negocjacjach.
4. Walczmy o benefity
Jeśli proponowane wynagrodzenie jest niższe od tego, którego oczekiwaliśmy, postarajmy się uzyskać inne benefity. Może zyskamy pakiet sportowy, opiekę medyczną? Może przyszły pracodawca wyśle nas na szkolenie i zyskamy jakieś uprawnienia? Spróbujmy negocjować również np. zwrot kosztów dojazdu czy karty miejskiej. To też element wynagrodzenia i nie warto o nim zapominać.
Ile średnio zarabia się w różnych zawodach (brutto):
- kierowca - 2,5 tys. zł
- spawacz - 3,1 tys. zł
- operator koparki - 2,5 tys. zł
- sprzedawca - 2 tys. zł
- magazynier - 2,5 tys. zł
- księgowa - 3,5 tys. zł
- pracownik ochrony - 1,7 tys. zł
- kucharz - 2,3 tys. zł
- pracownik sprzątający - 1,8 tys. zł
- stolarz - 2,3 tys. zł
- opiekun dziecka - 2 tys. zł
- opiekun osoby starszej - 2,1 tys. zł
- geodeta - 3,8 tys. zł
- nauczyciel - 4 tys. zł
- ratownik medyczny - 3 tys. zł
- położna - 3,2 tys. zł
- mistrz produkcji (np. w górnictwie) - 5,1 tys. zł
- fryzjer - 2 tys. zł
- akwizytor - 3,1 tys. zł
- ankieter - 2,3 tys. zł
- telemarketer - 2 tys. zł
- murarz - 2,6 tys. zł
- kelner - 1,9 tys. zł
Dane: GUS, wynagrodzenia.pl
PORADA EKSPERTA
Marcin Sienkowski, OLX.pl
Znalezienie dobrej oferty wymaga trochę czasu. Codziennie w naszym serwisie pojawiają się setki nowych ogłoszeń. To największe miejsce z ofertami pracy w Internecie - dlatego warto uważnie przejrzeć interesujące kategorie, ciekawe oferty dodawać na bieżąco do schowka na stronie i jak najszybciej kontaktować się z ogłoszeniodawcą. Konkurencja może być spora - właśnie rozpoczęły się wakacje i wiele osób szuka teraz pracy sezonowej. To najlepszy moment na poszukiwania, bo teraz właśnie najwięcej pracodawców zamieszcza oferty.
Najpopularniejsze kategorie to "Sprzedaż/przedstawiciel handlowy", "Kasjer/ekspedient", "Gastronomia"oraz "Budowa/remonty" Ale warto przeglądać też inne - bo są ciekawe prace, które można znaleźć na przykład w kategorii "Pozostałe". Warto zadać sobie pytanie - "co lubię robić?". Bo są sposoby na to, by połączyć pracę dorywczą i hobby. Jeśli ktoś jest zapalonym rowerzystą - może przebierać wśród ogłoszeń pracy dla kurierów i kierowców rikszy. Bardzo poszukiwani są dyspozycyjni miłośnicy zwierząt - do wyprowadzania psów i opieki nad kotami na czas wyjazdów urlopowych. Co ciekawe - również gra na komputerze może przynieść nam profity - wystarczy zatrudnić się jako tester gier. Z kolei fani sportów znajdą oferty od serwisów internetowych, które poszukują osób opracowujących statystyki meczy. Ostatnio widziałem nawet ogłoszenie, w którym poszukiwano wędkarza do odławiania ryb. Wspaniała opcja na wakacje, prawda? Pamiętajmy również, że należy nie tylko szukać - ale również dać się znaleźć. Bardzo popularne ostatnio jest zamieszczanie profesjonalnych ogłoszeń z profesjonalnym opisem i rekomendacjami przez kandydatki do pracy jako opiekunki do dzieci. Taka autopromocja na pewno się opłaci.