Da się przetrwać, a nawet przy okazji zarobić. Trzeba tylko wiedzieć jak. Na pewno – o czym już pisaliśmy – nie można trzymać pieniędzy w domu. Warto to przypominać przy każdej sposobności: nawet jak ich nie ukradną, to same z siebie stracą na wartości. Takie niestety są nieubłagane prawa rynku.
Jak zabezpieczyć je przed pożeraniem w procesie, który ekonomiści nazywają inflacją? Najprostszym rozwiązaniem jest wpłacenie ich na konto. Tam nic im nie grozi.
A w dzisiejszych czasach można to zrobić na bardzo wiele sposobów. Można na przykład powierzyć swoje oszczędności dużej, bogatej, ale anonimowej instytucji. Czyli bankowi.
Można też działać razem z innymi zwykłymi ludźmi i wspólnie przystąpić do spółdzielczej kasy. Nie są to banki, ale zapewniają Twoim pieniądzom dokładnie taką samą ochronę. I tak samo, jak banki, udzielają pożyczek, czy nawet wydają karty płatnicze, które umożliwiają wypłatę pieniędzy w bankomacie.
Takie spółdzielcze kasy ludzie tworzą wspólnymi siłami po to, by wspólnie oszczędzać i w razie potrzeby wspierać się pożyczkami. Oszczędzają, a nawet zarabiają, a jednocześnie mają poczucie przynależności do pewnego rodzaju wspólnoty. Dla swojej Kasy nie są jakimiś tam anonimowymi klientami, a członkami określonej społeczności. Jak można stać się członkiem takiej wspólnoty?
Jak zostać członkiem Kasy
Takie Kasy działają w Polsce pod nadzorem Krajowej SKOK. W sumie w całej Polsce – nawet w małych miejscowościach - działają aż 62 SKOK-i mające łącznie 1786 oddziałów. I każdy może się do którejś z nich zapisać.
Wystarczy wypełnić deklarację, wpłacić wpisowe (1-30 zł), wnieść wkład członkowski (1-25 zł) i wykupić przynajmniej 1 udział (1 – 60 zł). To wydatek jednorazowy nie przekraczający na ogół 100 zł, choć w niektórych Kasach może być dużo niższy (np. w SKOK Skarbiec - tylko 3 zł, a w SKOK Poznaniak – 22 zł).
Jeśli zdecydujesz się wystąpić z Kasy, kwotę stanowiącą równowartość wykupionego udziału i wkładu własnego dostaniesz z powrotem. Jeśli SKOK działa przy stowarzyszeniu, musisz również do niego przystąpić. Jednak wszystkie formalności związane z zapisem nie trwają dłużej niż kilka minut.
Gdy już zostaniesz członkiem SKOK-u, zakładasz rachunek zwany indywidualnym kontem spółdzielczym. To konto (oprocentowane wyżej niż w bankach) służące do rozliczeń, na które co miesiąc wpłacasz określoną kwotę (może pełnić rolę ROR). Część tych pieniędzy możesz w razie potrzeby wypłacać, z tym, że zawsze na koncie musi pozostać kwota minimalna (równowartość sześciu miesięcznych obowiązkowych wpłat). Natomiast gdy wypiszesz się z Kasy, dostaniesz wszystko co zgromadziłeś na rachunku.
Pożyczki na chwilę
SKOK-i oferują cały wachlarz rozmaitych pożyczek: od najprostszych, konsumpcyjnych po mieszkaniowe. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jedną ze specjalności Kas są niewysokie pożyczki gotówkowe – sezonowe, szkolne, świąteczne, komunijne itp. Członkowie SKOK-ów chwalą sobie szczególnie pożyczki niewielkich kwot (np. 500 zł) na krótki czas (np. na 7, 14 lub 30 dni. Jeśli masz rachunek z kartą płatniczą, możesz skorzystać z preferencyjnej odnawialnej linii pożyczkowej (przyznany raz limit może być wykorzystywany wielokrotnie w ciągu roku bez dodatkowych formalności). Podstawowa zaleta takiej pożyczki – wystarczy, że spłacisz 5 proc. zadłużenia, a reszta przyznanego limitu jest nieoprocentowana pod warunkiem, że w ciągu miesiąca wykonasz kartą określoną liczbę transakcji.
Jeśli założysz w SKOK rachunek osobisty, możesz liczyć na wiele bezpłatnych usług np.w SKOK-u Stefczyka masz za darmo dostęp do konta przez internet i telefon, przelewy przez internet (z wyłączeniem tych na ZUS i US), powiadomienia sms o operacjach dokonywanych na koncie, wydanie do konta karty Visa, transakcje bezgotówkowe dokonywane przez internet.
Bezpieczne i tanie karty
Każdy kto zapisze się do Kasy może dostać kartę SKOK Visa. Posługując się nią w każdym sklepie oznaczonym logo Visa robisz zakupy bez prowizji, a przy okazji, dzięki usłudze Visa cash back, możesz wypłacić sobie gotówkę (do 200 złotych) z kasy sklepowej w supermarkecie, na stacji benzynowej czy w innym sklepie bez dodatkowych opłat (takich placówek w Polsce jest już obecnie niemal 9,5 tys.). Internauci bardzo sobie cenią, że taką kartą można płacić również w sieci. W dodatku Kasa nie pobiera żadnych opłat za wydanie i używanie karty w pierwszym roku, a pieniądze na karcie są ubezpieczone i zwracane właścicielowi gdy posłuży się nią złodziej.
Mając kartę SKOK Visa nie będziesz miał też kłopotu z wypłatą gotówki, bo możesz korzystać bez prowizji z sieci bankomatów SKOK24 (ponad 300) oraz na preferencyjnych warunkach z sieci Global Cash (100 bankomatów) oraz eCard (300 bankomatów).
Visa dla młodych
W ofercie znajdziemy też propozycję dla młodych ludzi w wieku 13–18 oraz 18–25 lat – kartę Visa z rachunkiem osobistym z dostępem przez Internet oraz rachunek oszczędnościowy.
Zamiast klientów, są współwłaściciele
SKOK-i to instytucje finansowe najbardziej zbliżone do banków spółdzielczych. Udzielają pożyczek, kredytów oraz ubezpieczeń, ale tylko swoim członkom, więc mają węższy zakres działalności niż banki.
Kapitał tworzony jest z dochodu osiąganego przez SKOK-i, ale - ponieważ nie prowadzą one działalności zarobkowej - nie jest dzielony między członków, tylko przeznaczany na rozwój.
SKOK-i stworzyły własny system gwarancji i bezpieczeństwa oparty na dwóch filarach - Funduszu Stabilizacyjnym i Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych. Dzięki temu SKOK- i rozwijają się bardzo prężnie.
Z przeprowadzonych badań wynika, co członkowie Kas najbardziej sobie cenią w tym systemie. Po pierwsze – to, że nie są anonimowymi klientami jak w bankach. Po drugie – że obsługa jest milsza i bardziej przyjazna. Natomiast nie zawsze zdają sobie sprawę, że są współwłaścicielami całego majątku Kas, który jest ich prywatną własnością. Nie wiedzą też, że zarówno w Kasach jak i w Kasie Krajowej wszystkie funkcje pochodzą z wyboru i potencjalnie każdy członek może zostać prezesem.
- Prof. Henryk Cioch, dziekan wydziału prawa KUL.
Mały leksykon finansowy
Odcinek 3:
* Księga wieczysta – urzędowy rejestr określający stan prawny nieruchomości. Zawiera informacje m.in. na temat jej lokalizacji, właścicieli i ustanowionych hipotek. Księgi zakładane są i prowadzone przez wydziały wieczystoksięgowe sądów rejonowych.
* Lokata terminowa - umowa między bankiem lub SKOK-iem a klientem dotycząca lokowania środków pieniężnych zawierana na czas określony. Bank lub SKOK zobowiązuje się wypłacić kapitał wraz z odsetkami na koniec okresu umowy.
* Marża – ustalana przez bank część oferowanego klientowi oprocentowania kredytu, przeznaczona na zysk i pokrycie kosztów banku.
* Odroczenie płatności – udzielenie przez bank lub SKOK zgody na tymczasowe zaprzestanie przez dłużnika spłacanie kredytu (np. w trudnej sytuacji życiowej kredytobiorcy). W tym czasie jednak odsetki wciąż są naliczane.
* Odsetki – pieniądze, które oprócz rat kapitału płaci klient za udzielony kredyt.
* Okres kredytowania – czas od dnia podpisania umowy kredytowej lub wypłacenia pieniędzy przez bank lub SKOK do dnia całkowitej spłaty długu wraz z odsetkami.
www.skok.pl