Zarabiający w inny sposób nie będą mieli prawa do nowej ulgi

i

Autor: Shutterstock Zarabiający w inny sposób nie będą mieli prawa do nowej ulgi

Jak skorzystać z ulg podatkowych w PIT 2021? Te sztuczki pozwolą ci oszczędzić ogromne pieniądze

2021-02-12 15:33

Jak skorzystać z ulg podatkowych wypełniając PIT w 2021 roku? Formalności związane z rozliczeniem podatku są dziś minimalne, ale jeśli chcecie odzyskać od fiskusa pieniądze macie na to szansę, dzięki ulgom na dziecko, internet, uldze remontowej czy rehabilitacyjnej. Wyjaśnienie: Poradnik jak skorzystać z najważniejszych ulg podatkowych. Komu przysługują, który formularz wypełnić, na co zwracać uwagę.

Co roku rozliczany jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Chociaż w porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat, formalności uległy drastycznemu zmniejszeniu, nie warto zapominać o swoim "picie". Umiejętne wypełnienie formularza pozwala na skorzystanie z mnóstwa ulg podatkowych. Z jakich ulg można skorzystać w 2021 roku? Jakie są najważniejsze terminy? Tłumaczymy. Zanim będziemy mogli wypełnić popularny druk PIT-37 (w przypadku standardowych pracowników), najpierw musimy otrzymać od pracodawcy PIT-11. Firma czas na przekazanie dokumentów ma do 1 marca 2021 roku. Z kolei pracownik PIT-37 złożyć może do 30 kwietnia 2021 roku. Jeżeli nie złożymy formularza w terminie to... nie poniesiemy żadnych poważnych konsekwencji. Wygenerowane zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane. To także nie oznacza zrezygnowania z ewentualnych ulg, ponieważ można nanieść korektę przez e-PIT lub e-deklaracje, a nawet na tradycyjnym papierze.

Czy warto nadal samodzielnie rozliczać PIT? Jak najbardziej. Automatyczne rozliczenie uniemożliwia skorzystanie z ulg podatkowych, a katalog tych jest ogromny. Odliczyć możemy koszty związane z dzieckiem, internet, termomodernizację domu a nawet, w tym roku, walkę z koronawirusem.

ZOBACZ TEŻ: Pracujesz zdalnie? Dostaniesz dodatkowe, duże pieniądze! Wiemy, komu się należą comiesięczne dopłaty i kiedy

Ponad 1500 zł zwrotu podatku DLA WSZYSTKICH! Ogromna ulga podatkowa na internet

Ulga na internet 2021

Ulga internetowa pozwala na odliczenie od dochodu lub przychodu wydatków, które ponieśliśmy na internet w ciągu roku podatkowego. Chodzi o wszelkie rachunki. Oznacza to, że nie dostaniemy zwrotu podatku za sprzęt i opłatę aktywacyjną, ale bez problemu uwzględnimy w ramach ulgi na internet wydatki na internet stacjonarny, internet mobilny czy internet w telefonie.

- Aby odliczyć ulgę internetową, podatnik musi mieć dokument, który potwierdzi wydatki poniesione na internet w rozliczanym roku podatkowym. Dowodem może być każdy dokument stwierdzający poniesienie wydatku, z którego wynika kto, komu, ile oraz za co zapłacił. W przypadku, gdy płacimy jedną fakturę za pakiet usług np. za internet i telewizję, w dokumencie musimy mieć wyszczególnione konkretne pozycje ( w tym ile płacimy za internet) - wyjaśnia Krajowa Administracja Skarbowa.

Ulga na dziecko 2021

Ulga na dziecko przysługuje wszystkim, którzy wychowują dzieci - rodzicom, opiekunom i rodzicom zastępczym. Pozwala płacić dużo mniejszy podatek. Oczywiście, warunkiem jest faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. Z ulgi prorodzinnej możemy skorzystać, jeśli opłacamy podatek na zasadach ogólnych, rozliczając się według skali podatkowej. Nie mamy prawa do ulgi na dzieci, jeśli rozliczamy się z fiskusem w sposób uproszczony – w formie podatku liniowego, ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej.

W przypadku jednego dziecka można dostać 92,67 zł miesięcznie, czyli 1112,04 zł rocznie. Taka sama kwota dotyczy drugiego dziecka. Rośnie dopiero od trzeciego. Na to dostać można 166,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 000,04 zł), Oznacza to, że pięcioosobowa rodzina z trójką dzieci otrzyma ponad 4000 zł za rok. Na jeszcze większe ulgi mogą liczyć rodziny wielodzietne. Na czwarte i każde kolejne dziecko przypada 225 zł miesięcznie, a więc 2700 zł rocznie.

Ulga termomodernizacyjna 2021

Ulga przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Oznacza to, że mając dom, który ocieplamy, spełniając określone wymogi możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

- Ulga polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (przychodów - w przypadku podatku zryczałtowanego) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym - tłumaczy rządowy serwis podatkowy.

Odliczenie darowizny na walkę z COVID-19

Rok 2020 upłynął pod znakiem koronawirusa. Wiele osób zaangażowało się w walkę z pandemią. Także finansowo. Darowizny przeznaczone na ten cel można odpisać od podatku.

Masz możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o wartość darowizny (pieniężnej lub rzeczowej) przekazanej na cele związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia koronawirusem, na rzecz:

  • podmiotów świadczących opiekę zdrowotną
  • Agencji Rezerw Materiałowych
  • Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych
  • domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, w tym z
  • usługami opiekuńczymi, ośrodków wsparcia, rodzinnych domów pomocy, domów pomocy społecznej, o których
  • mowa w ustawie o pomocy społecznej,
  • Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze