Jak sprawić, aby pieniądze zarabiały na Ciebie

2009-12-21 1:01

Czym różnią się bogaci od biednych? Między innymi tym, że biedni pracują na pieniądze, a u bogatych - to właśnie pieniądze pracują na swoich właścicieli. Teraz jednak nawet ludzie z niewielkimi oszczędnościami mogą sobie pozwolić na taki luksus. Trzeba tylko wiedzieć, jak oszczędzać.

 

Co zrobić, jeśli masz schowane w skarpecie lub pod materacem np. 1000 zł? Oczywiście możesz te pieniądze zainwestować na giełdzie albo kupić akcje, ale najprościej będzie umieścić je na lokacie w SKOK-u lub banku. Są to bezpiecznie instrumenty finansowe, co jest szczególnie ważne w czasach kryzysu. Lokata jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz ryzykować. Bo masz gwarancję, że to co włożyłeś na pewno dostaniesz z powrotem.

W najgorszym wypadku możesz co najwyżej stracić odsetki. Tak się stanie, jeśli zdecydujesz się na zerwanie lokaty przed zadeklarowanym terminem. Dlatego najpierw zastanów się, ile pieniędzy i na jaki czas możesz zdeponować nie obciążając zbytnio domowego budżetu. A poszukiwanie najlepszej dla siebie lokaty rozpocznij od SKOK-u lub banku, w którym masz już rachunek.

Liczy się nie tylko procent

Lokaty różnią się okresem ich trwania, oprocentowaniem oraz sposobem, w jaki naliczane są odsetki. Możesz wybrać lokatę o stałym lub zmiennym oprocentowaniu, krótko- lub długoterminową.
Czym zatem się kierować wybierając najlepszą dla siebie lokatę? Najlepiej wybrać tę o najwyższym oprocentowaniu, ale nie tylko to się liczy. Najpierw warto zastanowić się, na jak długo możesz zamrozić pieniądze. Bo jeśli nie utrzymasz pieniędzy do końca trwania lokaty, to praktycznie nic nie zarobisz.
W niepewnych czasach, zdaniem ekspertów,  najbardziej opłacalne są lokaty o stałym oprocentowaniu. Zakładając taki depozyt, masz zagwarantowaną taką samą wysokość odsetek przez cały czas trwania lokaty. Przy zmiennym oprocentowaniu może ono zostać po drodze obniżone, a ty dostaniesz mniej niż się spodziewałeś.

Warto też  sprawdzić w jaki sposób naliczane są odsetki. Im częściej, tym lepiej np. jeśli są doliczane na koniec każdego miesiąca (zamiast na koniec terminu trwania lokaty), to  co miesiąc otrzymujesz dodatkowe pieniądze, które możesz wypłacić lub dalej lokować. Warto pamiętać, że w wielu SKOK-ach możliwe jest podwyższenie oprocentowania lokat ze względu na staż członkowski.

Sto procent bezpieczeństwa

Depozyty klientów banków objęte są gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do kwoty 50 tys. euro. Z kolei bezpieczeństwo pieniędzy w SKOK-ach gwarantują Fundusz Stabilizacyjny SKOK oraz Towarzystwo Wzajemnych Ubezpieczeń SKOK. Tak samo jak w bankach – do 50 tys. euro.

Dla zapobiegliwych – konto oszczędzające

Jeśli chcesz dobrze ulokować swoje oszczędności, to szukając lokaty bankowej nie zapomnij sprawdzić oferty kont oszczędnościowych łączących zalety zwykłego rachunku i tradycyjnej lokaty.
Nawet jeśli do tej pory nie interesowałeś się żadnymi formami oszczędzania, bo niemal całe zarobki pochłaniają ci bieżące wydatki, spróbuj jednak założyć rachunek oszczędnościowy i wpłacaj na niego choć niewielką kwotę, a przekonasz się, że to ci się opłaci. Jest on bowiem oprocentowany na poziomie ok. 6% rocznie.

Założenie i prowadzenie takiego konta oszczędnościowego jest bezpłatne. To dobre rozwiązanie zwłaszcza gdy potrzebujesz łatwego dostępu do gotówki. Zaletą kont oszczędnościowych jest ich elastyczność. Masz stały dostęp do swoich pieniędzy, a nie deklarujesz na jaki okres chcesz ulokować pieniądze. Możesz je wypłacać i wpłacać dowolnie bez żadnych opłat i utraty odsetek. To ważne w czasach kryzysu, kiedy gotówka zgromadzona na czarną godzinę może nam być potrzebna z dnia na dzień. Pamiętaj jednak, że większa liczba przelewów z konta oszczędnościowego to dodatkowe koszty - nawet kilku złotych za przelew. Jedyny minus kont oszczędnościowych polega na tym, że ich oprocentowanie jest zmienne i bank może je w każdej chwili obniżyć.

W Kasach możesz mieć kontrolę nad oszczędnościami


Ciekawą propozycję ma SKOK Stefczyka - rachunek oszczędnościowy z Książeczką Systematycznego Oszczędzania. Jest idealnym sposobem gospodarowania pieniędzmi dla tych, którzy chcą mieć kontrolę nad swoimi oszczędnościami. Członek Kasy, który otwiera takie konto (minimalna wysokość pierwszej wpłaty wynosi 25 zł) może na nie wpłacać dowolne kwoty, nawet drobne, a pieniądze możesz wypłacić w każdej chwili nie tracąc odsetek i bez dodatkowych opłat (w bankach tylko pierwsza wypłata jest za darmo).

Opinia eksperta:

Dorota Urbaniak, Product Manager w SKOK im. F. Stefczyka:

Wierni członkowie zarabiają więcej

SKOK Stefczyka posiada elastyczną ofertę lokat – tradycyjne i nowoczesne rodzaje depozytów, w tym m.in.: lokaty terminowe, rentierskie, lokaty systematycznego oszczędzania, lokata z dzienną kapitalizacją odsetek oraz wiele innych.
Atrakcyjne oprocentowanie oraz brak ograniczenia minimalnej i maksymalnej kwoty wpłat na lokaty – to tylko niektóre korzyści oferty. Lokaty terminowe można zakładać zarówno w ponad 340 placówkach usytuowanych na terenie całej Polski, jak również przy zastosowaniu nowoczesnego narzędzia, jakim jest Internet. E –lokaty zyskują coraz więcej zwolenników i pozwalają na zarządzanie swoimi finansami w dogodnym dla członka Kasy czasie. SKOK docenia lojalność członków Kasy podwyższając oprocentowanie depozytów, m.in. ze względu na staż członkowski i korzystanie z innych usług Kasy.
Ponadto pamiętajmy, że lokowanie środków w SKOK jest bezpieczne – oszczędności każdego członka SKOK są gwarantowane w 100% do kwoty 50 000 euro.


Mały leksykon - Odcinek 5

* Rata odsetkowa – część płaconej co miesiąc bankowi raty całkowitej, zawierająca spłatę naliczonych odsetek.

* Raty malejące – raty o stałej części kapitałowej (racie kapitałowej) i stopniowo zmniejszającej się części odsetkowej (racie odsetkowej). Pierwsze raty są bardzo wysokie (bank nalicza odsetki od wysokiego kapitału), ale ostatnie mogą być już stosunkowo niskie (wraz ze zmniejszaniem się kapitału do spłacenia, kurczą się naliczane od niego odsetki).

* Raty równe (annuitetowe) – raty w stałej wysokości przez cały okres spłacania kredytu. Aby uzyskać taki efekt, bank wylicza dla każdej z rat w całym okresie kredytowania odpowiednie proporcje raty kapitałowej i raty odsetkowej. W pierwszym okresie spłaty kredytu wyższa jest rata odsetkowa (spłacamy przede wszystkim odsetki; kapitał zmniejsza się powoli), która stopniowo zmniejsza się, a zwiększa się tempo spłacania raty kapitałowej.

* Składka IKS- comiesięczna obowiązkowa, ZWROTNA składka wnoszona przez członka Kasy na Indywidualne Konto Spółdzielcze, w SKOK Stefczyka (może ono pełnić funkcję konta oszczędnościowo-rozliczeniowego), wynosi np. 15 zł.

www.skok.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze