Jak tanio zorganizować święta

2009-12-14 2:00

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. To czas, który każdy z nas chciałby spędzić w gronie najbliższych, ciesząc się rodzinną atmosferą. Jednocześnie to okres, w którym mamy więcej niż zwykle wydatków, a one mogą zrujnować nasz budżet

Zastaw się, a postaw się - ta zasada ciągle obowiązuje w wielu polskich domach. W czasie świąt Bożego Narodzenia często wydajemy dużo więcej niż nas na to stać. Zapożyczamy się, bierzemy kredyty, a potem wigilijny karp długo odbija się nam finansową czkawką. Możemy jednak urządzić wspaniałe święta, nie obciążając za mocno domowego budżetu. Jeśli skorzystacie z naszych rad, na pewno uda się wam wydać w czasie tegorocznego Bożego Narodzenia mniej niż przed rokiem.

Zaplanuj przygotowania

Zacznij od postanowienia, że tym razem zapanujesz nad swoim wydatkami i nie dasz się ponieść świątecznemu szaleństwu. Najpierw zastanów się, jak chcesz spędzić tegoroczne święta, gdzie, z kim, co komu podarujesz itp. Z góry ustal maksymalny limit wydatków. Zrób listę zakupów, a następnie podziel ją na dwie kupki: jedna - na prezenty, a druga - na wyprawienie świąt (głównie jedzenie). Dokładnie przeczytaj listę zakupów i sprawdź, czy z niektórych rzeczy nie możesz zrezygnować bądź zastąpić ich tańszym odpowiednikami.

Przemyślane zakupy

Podstawowa zasada - nie zostawiaj świątecznych zakupów na ostatnią chwilę. Im bliżej świat, tym w sklepach drożej. Większe zakupy warto robić w supermarketach i dyskontach, bo ceny są tam zwykle niższe niż w małych osiedlowych sklepikach. W dodatku duże sieci handlowe oferują klientom różnego rodzaju rabaty i bonusy.

W owoce i warzywa na świąteczny stół warto zaopatrzyć się na pobliskim bazarku lub targowisku. Jest tam i zdrowiej i taniej.

Każda gospodyni wie, jak dużo można zaoszczędzić, przygotowując świąteczne potrawy w domu, zamiast kupować czy zamawiać gotowe wyroby w sklepie lub garmażerii. Domowe ciasta są nie tylko tańsze, ale i smaczniejsze od tych kupionych w sklepie.

Dobrym pomysłem jest zorganizowanie świąt w większym gronie. Rozważ, kogo możesz na nie zaprosić. Nie dość, że stworzysz rodzinie okazję do spotkania po latach, to jeszcze podzielisz koszty i obowiązki związane z przygotowaniem się do wigilii.

Okazyjne prezenty

Prezenty to jedna z najważniejszych pozycji świątecznego budżetu. Dlatego warto zastanowić się, czy każdy będzie je kupował dla każdego, czy może zrzucicie się na jeden większy prezent dla poszczególnych członków rodziny. Możesz też zorganizować to w taki sposób, że każdy z gości przynosi jeden prezent i robi się losowanie, co przysporzy wam dodatkowych emocji.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne kupowanie upominków, wcześniej pomyśl, co i komu będziesz chciał sprezentować, bo w okresie przedświątecznym wszystko drożeje: od papieru do pakowania po same prezenty.

Im wcześniej będziesz wiedział, co i komu kupisz, tym więcej zaoszczędzisz.

Korzystaj z przedświątecznych wyprzedaży i specjalnych ofert promocyjnych, w których prześcigają się supermarkety. Dowiedz się przy okazji, czy sklep w ramach promocji nie oferuje usługi darmowego pakowania prezentów. Nie musisz kupować drogich dekoracyjnych toreb. Papier śniadaniowy przewiązany ładną wstążeczką w zupełności wystarczy.

Pamiętaj, że nie jesteś skazany na podarki ze sklepów. Możesz się pokusić o samodzielne wykonanie prezentu, na pewno obdarowana osoba to doceni. Jeśli dobrze sprawdzasz się w kuchni, postaw na domowe przetwory - pięknie opakowane konfitury, nalewki czy przepyszne marynaty w oryginalnych słojach na przetwory. Jeśli nie masz kulinarnych talentów, może masz inne - np. potrafisz coś namalować, zrobić czapkę na drutach, czy wyhaftować serwetkę. Taki własnoręcznie przygotowany upominek z pewnością bardzo ucieszy najbliższych.

Życzenia na święta

Wysyłanie kartek bożonarodzeniowych jest długoletnią tradycją, jednak bierz pod uwagę, że kartki i ich wysłanie nie jest tanie. Jeśli masz duże grono rodziny i przyjaciół, świąteczne kartki oraz znaczki stanowią prawdopodobnie znaczącą pozycję w twoim budżecie. Nie załamuj rąk. Masz jeszcze inne rozwiązanie - możesz wysłać internetowe życzenia. W każdym portalu internetowym znajdziesz e-kartki. Nie potrafisz obsługiwać komputera? Przemyśl życzeń za pomocą SMS. To z pewnością dużo tańszy soposób niż tradycyjna pocztówka.

Choinka, ozdoby, dekoracje

Zastanów się, czy nie warto kupić sztucznej choinki zamiast żywej. To co prawda większy jednorazowy wydatek, ale za to będzie ci służyła długie lata. Sklepowe półki aż uginają się od ozdób i dekoracji na choinkę, ale nie daj się skusić! Przecież masz w domu pod dostatkiem bombek z poprzednich świąt. Bożonarodzeniowe drzewko będzie wyglądało jeszcze piękniej, jeśli przyozdobisz je samodzielnie przygotowanymi dekoracjami, np. łańcuchami, papierowymi aniołkami, ciasteczkami itp. Przy wykonywaniu ozdób skorzystaj z pomocy wnuków.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze