Telewizor gumowe ucho. Uważaj, co kupujesz - ten telewizor może Cię podsłuchiwać!

i

Autor: fotomontaż "SE"

Jak uniknąć inwigilacji [PORADNIK]

2016-04-27 15:19

Rządzący szykują zmianę ustawy antyterrorystycznej, która da służbom prawa śledzenia naszej aktywności w internecie. Jak się bronić?

Aby uniknąć inwigilacji, zacznijmy od prostych metod:

  • nie otwierać załączników w mejlach od nieznanych nadawców,
  • nie powtarzać tych samych haseł i loginów w różnych miejscach,
  • nie klikać podejrzanych linków,
  • nie instalować programów i aplikacji, których pochodzenia i funkcji nie zmany,
  • ostrożnie korzystać z przenośnych dysków i napędów usb.

Należy też pamiętać, że surfując z użyciem przeglądarki, w której jesteśmy zalogowani, wszystkie nasze ruchy będą rejestrowane. Możemy też aktywnie utrudniać tzw. inwigilację nietargetowaną, czyli przeczesującą przypadkowo wybrane cele, mogącą trafić na każdego. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego Dariusz Jemielniak przygotował zestawienie, czego użyć.

KOMPUTER


TOR (Windows, Mac, Linux)

Przeglądarka, która uniemożliwia śledzenie odwiedanych witryn przez dostawcom internetu, blokuje też żądania lokalizacji. "Warto też zdawać sobie sprawę, że ponieważ Tor kieruje nasz ruch przez różne kraje, np. dla Facebooka czy Google może to się wydać podejrzane i prewencyjnie zablokują konto - tym bardziej warto mieć logowanie dwuetapowe. Facebook jednak wychodzi naprzeciw użytkownikom Tor, od niedawna także łączy się z Orbotem na urządzeniach z Androidem" - pisze prof. Jemielniak.

Https Everywhere, Cryptocat

Wtyczka do przeglądarek, umożliwiająca szyfrowanie połączeń. Używana np. podczas kontaktów z bankiem, w tym przypadku szyfuje standardowo każde połączenie.

VPN

Usługa, dzięki której zabezpieczamy połączenie. Jest płatna, ale dzięki nikt nie widzi nawet jakiego typu to dane: tekstowe, muzyczne, graficzne, itd. Niektóre udostępniają daen agendom rządowym, inne nie. Prof. Jemielniak poleca CactusVPN, VyprVPN, czy PureVPN.

Szyfrowanie dysków

Szczególnie korzystna jest instalacja programu VeraCrypt, który funkcjonuje pod każdym z systemów Windows, Mac, Linux, co umożliwia korzystanie z dysków zewnętrznych. Pojedyncze pliki można szyfrować dzięki AxCrypt. Polecany też program do usuwania danych - Eraser.

Spideroak, Viivo

Aplikacje umożliwiające bezpieczne składowanie danych w chmurze, w tym backupów.

 

TELEFON

 

SIGNAL (Android i iOS)

Aplikacja zastępująca domyślny program do SMSów, umożliwiająca także bezpośrednie rozmowy telefoniczne. Wszystko jest szyfrowane po stronie klienta: inaczej mówiąc, w przeciwieństwie do zwykłego telefonu, nie da się łatwo podsłuchać rozmowy ani treści SMSów, o ile obie strony mają zainstalowany Signal. Signal jest bardzo łatwy w użyciu, ma przejrzysty interfejs, kod open-source poddawany audytom - jego jedyną wadą jest posiadanie centralnego serwera, dlatego warto go używać w połączeniu z Orbot lub VPN."

Orbot (Android)

Aplikacja na Androida. Program umożliwiający tunelowanie ruchu dla wybranych aplikacji przez sieć Tor. W najbliższym czasie – również opcję VPN (dzięki czemu przekierowywanie ruchu dla dowolnych aplikacji będzie następować bez konieczności uzyskiwania dostępu root).

VPN

Podobnie jak w przypadku komputera, użycie VPN na telefonie jest wysoce użyteczne, bo maskuje treść danych – warto wybrać dostawcę usługi VPN, który nie pobiera dodatkowej opłaty za komórkę.

App Ops (Android)

Aplikacja na Androida Aplikacja, dzięki której możemy ograniczać uprawnienia do naszych danych wybranym aplikacjom.


AppLock (Android)

Aplikacja na Androida Aplikacja umożliwiająca dodatkowe zabezpieczanie wybranych aplikacji hasłem.


Orfox (Android) lub Onion Browser (iOS)

Aplikacja na Androida to przeglądarka w wersji beta, kierująca ruch przez sieć Tor, blokująca skrypty i wymuszająca połączenie https, gdy to możliwe. Zdecydowanie polecana, ale ciągle w fazie rozwoju (więc bywają irytujące niedociągnięcia). Dla właścicieli iPhone: Onion Browser (aplikacja na iOS płatna 0,99$).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze