Jak wybrać najlepszą lokatę

2009-03-09 8:00 EJ|TEM

W kryzysie każdy z nas stara się odłożyć parę groszy na czarną godzinę. Eksperci są zgodni, że najpewniejszą formą oszczędzania wciąż są lokaty bankowe. Nie wiesz, na jaką się zdecydować. Przeczytaj nasz poradnik.

- Gdy tylko usłyszałam o kryzysie, od razu zabrałam się za oszczędzanie - mówi Karolina Kochanowska (30 l.), nauczycielka z Augustowa. - Przejrzałam kilkanaście ulotek o lokatach, by zorientować się, jakie są możliwości. Ale ofert jest tak dużo, że nie sposób się zdecydować - żali się pani Karolina. Eksperci zaś zgadzają się, że w niepewnych czasach najbezpieczniej jest ulokować oszczędności na lokacie.

Na ile zamrozić pieniądze

Lokaty polegają na wpłaceniu do banku pieniędzy na określony termin. Po jego upłynięciu bank wypłaca odsetki od ulokowanej w nim kwoty. Zanim podejmiesz decyzję, musisz jednak rozważyć, na jak długo możesz zamrozić oszczędności. Lokaty krótkoterminowe trwają zwykle kilka miesięcy, np. 3 miesiące. Są najczęściej niżej oprocentowane od długoterminowych. To forma oszczędności dla tych, którym zależy, by pomnożone pieniądze szybko do nich wróciły. Zakładając lokatę długoterminową, możemy spodziewać się większego zysku. Choć oprocentowanie takich depozytów jest mniejsze, to z racji tego, że trwają one dłużej - zysk z nich jest większy niż w przypadku krótkoterminowych lokat. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nasze oszczędności pozostaną w posiadaniu banku od roku do kilku lat.

Nie znaczy, że gdy znajdziemy się w podbramkowej sytuacji, nie będziemy mogli ich tknąć. Lokatę można zerwać. Tyle że - w zależności od treści umowy, jaką podpiszemy - bank wypłaci nam albo część odsetek albo też nie wypłaci ich wcale.

Pewny i niepewny procent

Depozyty z oprocentowaniem stałym to najmniej stresująca forma lokowania. Cokolwiek by się działo ze stopami procentowymi, określony zysk mamy "jak w banku". Te z oprocentowaniem zmiennym to coś w rodzaju loterii, w której wprawdzie nie można stracić, ale i nie można dokładnie przewidzieć zysków. Oprocentowanie na takiej lokacie może rosnąć, ale też spadać, ponieważ jest to zależne od tego, co dzieje się na rynku.

Co warto wiedzieć o lokatach

- Klientom bardzo ostrożnym doradzałbym lokaty krótkoterminowe ze stałym oprocentowaniem. Obecnie można liczyć na bardzo atrakcyjne oprocentowanie. W przypadku lokat rocznych oprocentowanie jest niższe, np. ponad 5 procent. W obecnej sytuacji, gdy nie znamy jeszcze decyzji co do obniżek stóp procentowych, warto postawić na pewny zysk z lokat o stałym oprocentowaniu i dłuższych terminach.

Zachęcam też do korzystania z tak zwanych kont lokacyjnych, które łączą zalety rachunków ROR i lokat. Klient mający takie konto może wypłacać z niego pieniądze, a mimo to nie traci odsetek.

Najnowsze