Jak wybrać odpowiedni kredyt - akademia twoich finansów

2010-06-26 4:00

Na nasze pytania odpowiada dr Przemysław Barbrich, Związek Banków Polskich

- Co należy brać pod uwagę, gdy zastanawiamy się nad zaciągnięciem kredytu?

- Dobrze jest rozważyć, który z najbardziej popularnych instrumentów kredytowych, takich jak: pożyczka gotówkowa, kredyt ratalny, pożyczka w koncie czy karta kredytowa jest odpowiedni do planowanego zakupu. Można na przykład zauważyć, że dla sfinansowania drobnych zakupów korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się karta kredytowa lub zwykły kredyt konsumencki na zakup ratalny. Kredyt gotówkowy stanowi natomiast dobry sposób na pokonanie większych trudności finansowych, które mają charakter chwilowy. Z reguły jednak jest to stosunkowo drogie rozwiązanie, podobnie jak korzystanie z opcjonalnego kredytu w karcie kredytowej.

Niezależnie od rodzaju kredytu zawsze powinniśmy najpierw przeanalizować, czy będziemy mieli realne możliwości wygospodarowania takiej części miesięcznych dochodów na spłatę kredytu, aby z pozostałej części pokryć inne niezbędne wydatki.

Ocena zdolności kredytowej dokonywana przez bank nie zwalnia nikogo z obowiązku należytego zarządzania własnymi finansami, a zaciągnięte kredyty trzeba zawsze terminowo spłacać.

- Czy warto terminowo spłacać zobowiązania?

- Nasza historia płatnicza i zdolność do wywiązywania się z bieżących zobowiązań ma coraz większe znaczenie w całym obrocie gospodarczym.

Wiedza ta ma szczególne znaczenie dla banków w zakresie udzielania kredytów, obliczania ich kosztów i sprawdzania wiarygodności potencjalnych i obecnych kredytobiorców. Warto wiedzieć, że na koszt kredytu składa się także koszt zabezpieczenia ryzyka, jakie bank podejmuje, pożyczając klientowi pieniądze. Im mniej wiedzy o naszych zobowiązaniach i statusie ich realizacji bank posiada, tym bardziej niepewni możemy się wydawać jako potencjalni kredytobiorcy.

Brak historii kredytowej lub informacja o tym, że nie realizujemy terminowo naszych zobowiązań, obniża zdolność kredytową i podwyższa koszty kredytu lub wręcz uniemożliwia jego otrzymanie. Osoby posiadające dobrą historię kredytową mogą liczyć na łatwiejszy dostęp do kredytu lub innej usługi bankowej oraz niższe koszty z tym związane.

Więcej o budowaniu historii kredytowej można się dowiedzieć z poradnika "Jak budować wiarygodność płatniczą", który jest zamieszczony na portalu www.zbp.pl.

- Kto w Polsce zadłuża się ponad miarę?

- Zwykle możemy spotkać się z kilkoma kategoriami klientów: kredytobiorców, którzy zdecydowali się na zbyt duże inwestycje; klientów indywidualnych, którzy nie mają wystarczających dochodów, a mimo to kupują wiele towarów trwałego użytku, np. sprzęt RTV, AGD; emerytów i rencistów, którzy zaciągnęli kredyt po to, by pomóc własnej rodzinie, np. wnuczkom czy dzieciom; klientów zaciągających kredyty w celu spłaty poprzednich.

Zachęcające reklamy, nowe produkty, namowy rodziny bądź znajomych - to czynniki często motywujące do chęci posiadania towarów, na które w danej chwili nas nie stać. Wówczas jedyną szansą na zakup tych towarów staje się zaciągnięcie kredytu. Poradnik "Jak bezpiecznie korzystać z kredytu" zamieszczony na portalu www.zbp.pl ułatwi nam podejmowanie decyzji kredytowych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze