Jak wypełnić PIT krok po kroku

2011-03-01 3:00

Do PIT-ów zdążyliśmy się już przyzwyczaić, ale ciągle wielu z nas ma kłopoty z ich prawidłowym wypełnieniem. Podpowiadamy jak to zrobić krok po kroku.

Brązowy PIT-37 składa się z 3 stron. Na samej górze 1 strony masz rubrykę, w której wpisujesz swój NIP. Jeśli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem, w rubryce obok wpisujesz także  jego NIP.

Krok 1.

Brązowy PIT-37 składa się z 3 stron. Na samej górze 1 strony masz rubrykę, w której wpisujesz swój NIP. Jeśli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem, w rubryce obok wpisujesz także  jego NIP.

Krok 1

Jak się rozliczasz

Wybierasz sposób opodatkowania zaznaczając odpowiedni kwadrat. Jeśli rozliczasz się indywidualnie- kwadrat 1, wspólnie z małżonkiem - kwadrat 2, wspólnie ze zmarłym małżonkiem - kwadrat 3, jako samotny rodzic - kwadrat 4. Rubryki 7 i 8 są przeznaczone dla osób, które mieszkają poza Polską, a chcą się rozliczać w kraju według skali podatkowej.

Krok 2

Obliczasz swoje dochody (DOCHODY I STRATY ZE ŹRÓDEŁ PRZYCHODÓW)

Jeśli miałeś dochody z różnych źródeł, musisz dostać PIT-y od wszystkich firm i instytucji, które wypłaciły ci pieniądze. W części C.1 wykazujesz wszystkie swoje przychody, koszty uzyskania przychodów, dochody lub straty, a także kwoty zaliczek pobranych przez płatników. Część C.2. wypełniasz tylko wtedy gdy rozliczasz się wspólnie z małżonkiem.

Jeśli miałeś tylko jeden etat, po prostu przepisujesz dane z PIT 11, który dostałeś od pracodawcy.

Krok 3

Odliczasz od dochodu (ODLICZENIA OD DOCHODU)

Teraz odliczasz zapłacone już składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe). Jeśli pracowałeś na kilku etatach albo dorabiałeś zleceniami czy umowami o dzieło, sumujesz na boku wszystkie potrącone składki na ubezpieczenia społeczne i dopiero sumę wpisujesz do tej rubryki. Dalej wpisujesz kwoty odliczeń z tytułu ulgi odsetkowej i ulgi mieszkaniowej (przenosisz dane z PIT/D) oraz ulgi rehabilitacyjnej, Internetowej i darowizny (z PIT/0)

Teraz odejmujesz składki na ubezpieczenia społeczne od dochodu i wpisujesz różnicę w poz105.

Krok 4

Obliczasz swój podatek (PODSTAWA OBLICZENIA PODATKU)

Przed tobą najtrudniejsza część zeznania. W poz. 106 wpisujesz:

- jeśli rozliczasz się indywidualnie, kwotę z poz.105 (zaokrągloną do pełnej złotówki)

- jeśli wspólnie z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci - połowę kwoty z poz.105.

W poz. 107 wpisujesz podatek obliczony  według skali podatkowej.

Krok5

Zmniejszasz swój podatek( ODLICZENIA OD PODATKU)

To najprzyjemniejsza część zeznania - do rubryk 110 i 111 przenosisz kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne z  PIT-11. Jeśli ty lub małżonek pracowaliście za granicą, wypełniasz także poz.112 i 113. Następnie wpisujesz ulgi rozliczone w części C załącznik PIT /O (ulgę prorodzinną i na nianię). Ponownie obliczasz wysokość podatku, a następnie wykazujesz wydatki mieszkaniowe odliczone od podatku (rozliczone w części C2 załącznika PIT/D.

Krok 6

Dopłacisz lub dostaniesz zwrot (OBLICZENIE ZOBOWIĄZANIA PODATKOWEGO)

Kwotę z poz.118 (zaokrągloną do pełnych zł) odejmujesz od kwoty w poz.116 i wpisujesz w poz.120. Teraz wracasz do części C PIT -37. Wykazujesz sumę zaliczek pobranych przez pracodawcę- przenosisz kwotę z poz.65 i 92 do poz.121 Jeśli kwota w poz.120 jest równa lub większa od tej w poz. 121, to nic nie dopłacasz fiskusowi (w poz. 122 wpisujesz 0). Jeśli ta kwota jest mniejsza, wpisujesz różnicę. Tyle musisz dopłacić fiskusowi.

Jeśli natomiast kwota w poz. 120 jest mniejsza niż w poz.121, to różnicę wpisujesz w poz.123.  To nadpłata podatku, którą zwróci ci fiskus.

Krok 7

W części H podajesz organizację pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1 proc. swego podatku. Podajesz jej pełną  nazwę i numer w Krajowym Rejestrze Sądowym.

 

Krok 8

W części I możesz zamieścić dodatkowe informacje np. podać numer swego telefonu.

 

Krok 9

W części J wpisujesz liczbę i rodzaj załączników do PIT-37.

 

Krok 10

W części K musisz złożyć własnoręczny podpis. Jeśli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem, on także powinien własnoręcznie podpisać formularz. Zeznanie bez podpisu nie będzie ważne.

 

Jeden procent na szczytny cel

Możesz oddać mniej fiskusowi, a przy okazji twoje pieniądze wesprą  szlachetny cel, jeśli po obliczeniu należnego podatku przekażesz z niego 1 procent  na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Jak to zrobić?  To proste!

 

1. Wybierzesz organizację pożytku publicznego. Wykaz organizacji uprawnionych do otrzymania 1% podatku znajdziesz na stronie internetowej

BIP: www.mpips.gov.pl lub www.pozytek. gov.pl. Organizacja, której przekazujesz darowiznę nie musi mieć statusu organizacji pożytku publicznego, musi tylko prowadzić działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznego określone w ustawie o działalności pożytku publicznego np. pomoc społeczna, działalność charytatywna, działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Obdarowanymi mogą być m.in. organizacje pozarządowe, fundacje stowarzyszenia. Nie mogą to być osoby fizyczne.

 

2. Obliczasz kwotę, którą możesz przekazać

Obliczanie 1 proc. nie jest trudne. Należny fiskusowi podatek ( PIT-37 - rubryka 112) trzeba podzielić przez 100. Tak wyliczoną kwotę wpisujesz w rubryce 126 w formularzu PIT-37. Zadeklarowana przez ciebie kwota na rzecz wybranej OPP nie może przekroczyć 1% podatku należnego i musisz ją zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół.

 

3. Wypełniasz odpowiednie rubryki w zeznaniu podatkowym

W PIT-37 nazwę organizacji wpisujesz w rubryce 124, numer Krajowego Rejestru Sądowego (numer wpisu do KRS wybranej organizacji

znajdziesz w wykazie OPP zamieszczonym na stronie internetowej www.mpips.gov.pl), pod którym została zarejestrowana organizacja podajesz w rubryce  125, a przekazywaną kwotę w rubryce 126. Dodatkowo w formularzu jest rubryka 128, w której możesz poinformować fiskusa, że chcesz, aby twoje pieniądze z 1 proc. podatku trafiły na konkretny cel np. wsparcie wybranego programu organizacji lub na leczenie konkretnego podopiecznego.

Jeśli  wypełnisz te rubryki, będzie to równoznaczne ze złożeniem przez ciebie wniosku o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP).  Na tej podstawie naczelnik urzędu skarbowego przekaże pieniądze na rachunek bankowy podany przez OPP (ty nie musisz go znać i podawać w składanym zeznaniu podatkowym).

 

4. Wysyłasz PIT

Wypełniony formularz składasz osobiście, wysyłasz pocztą lub pocztą elektroniczną do urzędu skarbowego.

Pamiętaj! W jednym zeznaniu podatkowym (odpowiednio w jego korekcie) możesz wskazać tylko jedną OPP. Jeżeli składasz więcej zeznań, w każdym z nich możesz wskazać inną OPP. Darowizny muszą być udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy lub innym dokumentem, z którego wynika wartość darowizny oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu (darowizny niepieniężne).

Emeryci i renciści, którzy otrzymują PIT roczny z ZUS, nie mają obowiązku składać dodatkowego rozliczenia rocznego. Jeżeli chcą jednak przekazać 1% swojego podatku, powinni złożyć PIT-37 nie później niż 30 kwietnia 2009 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze