Podstawową opłatą, na której możemy zaoszczędzić, jest prowadzenie rachunku. Zwykle to koszt ok. 10 zł. Warto poszukać banku, który rezygnuje z pobierania takich opłat. W większości banków można liczyć na taki bonus, pod warunkiem że na konto systematycznie wpływa określona pula pieniędzy.
Wysokie oprocentowanie
W przypadku kont osobistych oprocentowanie jest praktycznie zerowe. Dlatego też zamiast przechowywać na koncie nadwyżki, powinniśmy je raczej inwestować, np. na kontach oszczędnościowych. Ich oprocentowanie w skali roku może sięgać kilku procent.
Wirtualny bank
Na rynku istnieją banki, które nie mają swoich oddziałów. Wszystkie formalności załatwiane są drogą elektroniczną. Okazuje się, że brak kontaktu z bankowcem znacznie obniża koszty związane z rachunkiem bankowym. W tym wypadku zwykle darmowe są przelewy, prowadzenie rachunku, wypłacanie pieniędzy z bankomatów. Czyli standardowy klient ma za darmo wszystko, z czego na co dzień korzysta. Ale żeby wpłacić pieniądze fizycznie, a nie elektronicznie, trzeba szukać wpłatomatów. Znalezienie takiego urządzenia może być trudne, szczególnie dla mieszkańców mniejszych miejscowości.
Korzystaj z sieci
Właściciele kont zakładanych w tradycyjnych placówkach bankowych również mogą korzystać z bankowości elektronicznej, i to ze zniżkami, np. bank nie pobiera dodatkowych kwot za internetowe przelewy. Warto więc dokładnie zapoznać się z bankowością elektroniczną spójną z kontem osobistym w tradycyjnym banku. Można na tym zyskać nie tylko czas, lecz także gotówkę.
Uwaga na karty
Oszczędności należy także szukać w kartach wydawanych właścicielom kont osobistych. Warto znaleźć bank, który nie pobiera za nie opłat. Na darmową kartę mogą najczęściej liczyć osoby, które często nią płacą. Na takich użytkowników czekają też duże zniżki za zakupy w wybranych sklepach.
Duże wydatki generuje karta kredytowa. Jeśli nie zamierzasz z niej często korzystać, to lepiej zrezygnuj z jej posiadania. Bank zazwyczaj pobiera opłatę roczną za samo prowadzenie karty. Pula może przekroczyć kilkadziesiąt, a w przypadku złotych kart - nawet kilkaset złotych rocznie. Za nieużywanie karty może też zostać doliczona opłata za niewydanie minimalnej kwoty zapisanej w umowie. Karty kredytowe po prostu trzeba spłacić.
Konto walutowe
Natomiast osoby zarabiające i dokonujące przelewów w walucie obcej skorzystają na koncie walutowym. Trafiające tam środki nie będą podlegały przewalutowaniu. A za granicą bezpłatnie (lub za niewielką opłatą) wypłacisz gotówkę z bankomatu i zapłacisz w sklepie kartą.
Cechy korzystnego konta osobistego
* wysokie oprocentowanie
* darmowe przelewy
* darmowa bankowość elektroniczna
* ograniczona liczba kart debetowych
* brak karty kredytowej
* bezpłatne prowadzenie rachunku
* dodatkowe konto oszczędnościowe
* zniżki na inne usługi i produkty bankowe
Marek Piwko (40 l.) z Białegostoku (woj. podlaskie): Poszukam lepszej oferty
- Rachunek bankowy mam od 20 lat w jednym banku i nawet nie mam pojęcia, czy do niego dopłacam, czy też oszczędzam i zarabiam. Konto służy mi do codziennych operacji. Nigdy wcześniej nie przyszło mi do głowy, by porównać ofertę mojego banku z innymi. Sądziłem, że wszystkie są do siebie podobne, a to chyba nieprawda. Poszukam zatem lepszej oferty.