Dziś eksperci na całym świecie nie mają wątpliwości, że globalne problemy finansowe wzięły się z chciwości. Wiele firm starało się zarobić jak najwięcej, nie oglądając się na to, że często swoje środki lokowały w przedsięwzięcia ryzykowne, podejrzane, czy wręcz nieetyczne.
W ten sposób mogły długo zarabiać gigantyczne pieniądze. W końcu jednak doszło do globalnego załamania, którego skutki odczuwamy do dziś.
Nie wszystkie jednak firmy i instytucje finansowe kierowały się tylko i wyłącznie zyskiem. Były też takie, które starały się nie zapominać, że w biznesie liczy się nie tylko zysk, ale i zasady. Jak takie firmy radziły sobie w czasach kryzysu?
Liczy się nie tylko zysk
Ciekawy eksperyment przeprowadziło TFI SKOK, które w 2008 roku utworzyło Fundusz Etyczny SKOK. Jest to pierwsza tego typu oferta na polskim rynku finansowym.
Co go wyróżnia? Powierzając swoje oszczędności temu funduszowi masz pewność, że będziesz zarabiać wyłącznie na inwestycjach pożytecznych i zgodnych z etycznymi zasadami. Fundusz źródłowy, którego jednostki składają się na aktywa SKOK SFIO Etyczny 1 nie lokuje pieniędzy w papiery wartościowe firm, których działalność może być wątpliwa z etycznego punktu widzenia np. producentów alkoholu i wyrobów tytoniowych, firm zajmujących się wytwarzaniem lub handlem bronią czy takich, których działanie zagraża środowisku naturalnemu człowieka.
Fundusz źródłowy nie kupuje np. papierów dłużnych rządu amerykańskiego, ponieważ USA nie zniosły kary śmierci, albo chińskich, ponieważ tam wykorzystuje się pracę dzieci w fabrykach. Za to kupuje papiery firm, co do których ma pewność, że przestrzegają praw pracowniczych, nie są zagrożone korupcją, prowadzą rzetelną księgowość. Bo przedsiębiorstwa odpowiedzialnie zarządzane są mniej narażone na kryzysy.
Etyka pod rękę z ekonomią
Ekonomią rządzą nieubłagalne prawa rynku. To fakt! Ale nie oznacza to, że nie ma tu miejsca na jakieś zasady i wartości. Warto poszukiwać mądrego, wyważonego kompromisu pomiędzy ekonomią i etyką.
Nie tylko zdrowe zasady, ale i zupełnie inny niż w bankach sposób działania sprawiły, że spółdzielcze kasy oparły się kryzysowi. SKOK-i, w przeciwieństwie do banków, mają więcej lokat niż pożyczek, a dzięki temu, że ich kapitał jest w 100 proc. polski, nie zagraża im upadłość wielkich zagranicznych banków.
Dzięki temu, że światowy kryzys nie zaszkodził SKOK-om i mogą one dalej prowadzić, a nawet rozszerzać swoją działalność charytatywną i edukacyjną.
Wiedza to zarobek
SKOK-i mają spore zasługi na tym polu. Członkowie Kas założyli np. Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej, które rozwija działalność edukacyjną, doradczą, wydawniczą i charytatywną. Pomaga wszystkim, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, zwłaszcza tym, którzy wpadli w pętlę zadłużenia i czują się wykluczeni społecznie.
Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach gdy ponad połowa Polaków cierpi z powodu tzw. wykluczenia finansowego. Jeśli więc potrzebujesz bezpłatnej porady prawnej czy finansowej, możesz ją znaleźć w Ośrodkach Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego prowadzonych przez Stowarzyszenie.
Wprawdzie nikt tu nie wyręczy cię w rozwiązywaniu problemów, ale wspólnie znajdziecie najlepszą drogę wyjścia z trudnych sytuacji - np. dowiesz się w jaki sposób możesz negocjować z bankami, Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo – Kredytowymi lub innymi instytucjami finansowymi, w których jest zadłużony.
Warto pomagać słabszym
Doradcy Ośrodków wytłumaczą ci co możesz zrobić, aby pozbyć się kłopotów finansowych, pomogą przygotować wnioski i pisma, powiedzą na co powinieneś zwracać uwagę, gdy chcesz skorzystać z usług finansowych. Możesz także liczyć na ich pomoc, żeby odzyskać kontrolę nad swoimi finansami.
Stowarzyszenie organizuje tez różne szkolenia i warsztaty np. dla harcerzy na temat podstawowych produktów i usług finansowych, dla pracowników innych organizacji zajmujących się działalnością społeczną na temat budżetu domowego.
Lokalne społeczności doceniają prowadzoną przez SKOK-i zakrojoną na szeroką skale i systematyczną działalność charytatywną - m.in. stałą pomoc dla kilkudziesięciu domów dziecka.
Działając etycznie można zarabiać - Rafał Matusiak, prezes zarządu TFI SKOK S.A
Fundusz Etyczny SKOK to pierwszy tego rodzaju fundusz w Polsce, chociaż na świecie produkty tego rodzaju cieszą się rosnącą popularnością. Możemy je znaleźć w Europie zachodniej, USA czy Kanadzie.
Dlaczego w Polsce wcześniej nie pojawił się taki fundusz? Społeczeństwo musi najpierw osiągnąć pewien stopień zamożności, by myślenie w obszarze ekonomicznym i gospodarczym nie było ukierunkowane tylko i wyłącznie na zysk. Jeżeli chcemy budować społeczeństwo na zdrowych podstawach i myślimy o rozwoju długofalowo, a nie na krótką metę, to działalności gospodarczej powinny towarzyszyć wartości etyczne.
Etyka była dla nas ważna od początku. Jest ona również wpisana w misję realizowaną przez cały system SKOK, gdzie na pierwszym miejscu jest człowiek, a generowanie zysku jest środkiem do działania dla jego dobra. Od początku działalności duży nacisk kładliśmy na edukowanie naszych klientów. Na tłumaczenie im do jakiego rodzaju instrumentu powierzają swoje oszczędności inwestując w fundusz. Teraz zbieramy owoce tych działań. Rok 2009 zamkniemy z zyskiem.
Mały leksykon finansowy - odcinek 7:
* Wakacje kredytowe – przerwa w spłacie kredytu, trwająca przez ściśle określony czas.
* Wierzyciel – uprawniony do otrzymania świadczenia od dłużnika (np. SKOK lub bank udzielający kredytu, firma pożyczkowa lub osoba udzielająca pożyczki).
* Wkład własny – kwota, którą kredytobiorca kupujący mieszkanie lub budujący dom musi wyłożyć z własnej kieszeni, stanowiąca część wartości całej transakcji czy inwestycji (np. 20 proc. wartości mieszkania).
* Wpisowe - oplata bezzwrotna wnoszona przy nabywaniu członkostwa w SKOK, zasila fundusz zasobowy, z którego pokrywane są straty w razie ich wystąpienia.
* Zdolność kredytowa – sprawdzana przez SKOK lub bank zdolność kredytobiorcy do płacenia comiesięcznych rat. Bank z reguły rozpatruje tę kwestię indywidualnie, biorąc pod uwagę wiele czynników – m.in. dochody klienta i osób z jego najbliższej rodziny, stałe wydatki, a także wiek, zawód, miejsce pracy czy miejsce zamieszkania.
* Zmienna stopa procentowa – stopa, która w trakcie trwania umowy lokaty lub kredytu ulega zmianie, dostosowując się do sytuacji na rynku (m.in. do inflacji).
www.skok.pl