Nie wszędzie możemy podłączyć swój dom do istniejącej kanalizacji. Jednak to nie oznacza, że musimy korzystać z szamba, bo oczyszczalnia jest dla niego świetną alternatywą. I chociaż początkowy koszt założenia jest dość duży, to koszty eksploatacyjne są niewielki. Ekologiczna oczyszczalnia ścieków jest nawet kilkakrotnie tańsza w eksploatacji niż tradycyjne szambo.
Zalety przydomowej oczyszczalni
Zamiast gromadzić i wywozić ścieki, lepiej je oczyszczać na własnej działce. Będzie taniej i ekologiczniej. Oto najważniejsze zalety przydomowej oczyszczalni:
* jest bezpieczniejsza i bardziej przyjazna środowisku - nie ma niebezpieczeństwa skażenia gruntu lub wód gruntowych, nie stanowi także zagrożenia dla indywidualnych ujęć wody.
* jest też wygodna i tania w eksploatacji – nie trzeba pamiętać o konieczności systematycznego wywożenia ścieków
* jest praktycznie bezobsługowa, nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych – wystarczy pamiętać, aby do kanalizacji dostarczać specjalne bakterie oraz enzymy.
* nie wydziela żadnych zapachów
* może być zamontowane nawet na małej działce i przy dowolnym poziomie wód gruntowych oraz w każdym gruncie – wszystkie procesy biologicznego oczyszczania ścieków zachodzą w jednym zbiorniku, co oszczędza miejsce na działce.
* jest oszczędna - zbudowanie oczyszczalni jest droższe niż szamba, ale jej eksploatacja jest znacznie tańsza- opróżnia się ją raz na rok-półtora, szambo – nawet co dwa tygodnie.
Jak dobrać rodzaj przydomowej oczyszczalni ścieków
Wybór oczyszczalni ścieków idealnej dla naszego domu zależy od:
*warunków zabudowy działki oraz jej wielkości, gdyż podziemna część *instalacji zajmuje sporo miejsca
*warunków geologiczno - wodnych działki
*ilości produkowanych ścieków, a więc także od ilości domowników
Jakie formalności przy budowie oczyszczalni
Przydomowa oczyszczalnia ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę w zasadzie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, wystarczy zgłoszenie. Najlepiej zdecydować się na to rozwiązania jeszcze na etapie planowania domu - wtedy trzeba ją po prostu wpisać do projektu budowlanego jako rozwiązanie gospodarki ściekowej. Jeśli dom już stoi, konieczne jest zgłoszenie budowy we właściwym starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Trzeba to zrobić przynajmniej 21 dni przed planowanym terminem realizacji.
Jeśli w ciągu 21 dni od daty złożenia wniosku nie będzie sprzeciwu, oznacza to, że to zgodę na wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków (to tzw. milcząca zgoda), która jest ważna przez dwa lata (licząc od daty wskazanej jako termin rozpoczęcia robót).Komplet dokumentów obejmuje: Jakie dokumenty
Potrzebne dokumenty to: wypełniony i podpisany druk zgłoszenia robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę, wypełniony i uzupełniony druk oświadczenia o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, mapa z naniesionym rozmieszczeniem urządzeń, opis techniczny oczyszczalni.
W sytuacji, gdy oczyszczone ścieki są odprowadzane do wód lub urządzeń wodnych (np. rowu melioracyjnego) poza teren, do którego inwestor ma tytuł własności, wymagane jest dodatkowe pozwolenie wodnoprawne.
Jakie dokumenty do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego:
· wniosek;
· wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli został sporządzony oraz decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jej uzyskanie było wymagane;
· operat wodnoprawny;
· dowód wpłaty za decyzję.
Jak dostać dofinansowanie
W wielu województwach istnieje możliwość uzyskania dofinansowania do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) realizuje program priorytetowy dla osób fizycznych, który przewiduje częściową spłatę kapitału kredytów bankowych zaciąganych na wykonanie przydomowych oczyszczalni ścieków. Program zapewnia właścicielom domów jednorodzinnych, położonych na terenach nieskanalizowanych, wsparcie w rezygnacji z tradycyjnych szamb. Dotacja WFOŚiGW obejmuje urządzenia, które oczyszczają ścieki na drodze procesów biologicznych
Dofinansowanie obejmuje np. przygotowanie terenu, demontaż i rozbiórkę obiektów kolidujących z planowaną oczyszczalnią, zakup i montaż urządzeń czy roboty ziemne. Wykonanie projektu oczyszczalni nie jest objęte dofinansowaniem, co warto wziąć pod uwagę przy kalkulowaniu inwestycji. Wniosek o wsparcie składa się w banku, który realizuje program na podstawie umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Co ważne, ze wsparcia nie można skorzystać, jeśli oczyszczalnia została wybudowana przed złożeniem wniosku.
Koszty kwalifikowane obejmują:
· przygotowanie terenu
· roboty demontażowe i rozbiórkowe obiektów kolidujących z planowaną inwestycją
· zakup i montaż urządzeń,
· roboty ziemne i budowlano-montażowe,
· rozruch instalacji i urządzeń,
· obsługę geodezyjną i hydrogeologiczną,
· przywrócenie terenu do stanu pierwotnego.
Koszty niekwalifikowane to:
· przygotowanie dokumentacji projektowe
· obsługa geodezyjna i hydrogeologiczna