Na podstawie ustawy o sprzedaży konsumenckiej możemy reklamować tylko rzeczy ruchome. Reklamacja to roszczenie, które kierujemy do sprzedawcy. Towar musi się nadawać do użycia zgodnego z przeznaczeniem. Jeśli więc kupujemy kalosze, to muszą być wodoodporne. Za zgodność sprzedawanych przedmiotów z umową jak dawniej odpowiada sprzedawca. Nowy towar można reklamować w ciągu dwóch lat od chwili zakupu. Towar kupiony jako używany - w ciągu roku.
W pierwszej kolejności przysługuje nam roszczenie nieodpłatnej naprawy, w wyniku której towar zostanie doprowadzony do stanu zgodnego z umową, albo wymiana towaru na nowy. Jeśli sprzedawca uzna reklamację, musi pokryć nie tylko koszty naprawy, ale także demontażu, transportu, ponownego montażu i uruchomienia urządzeń.
Może się zdarzyć, że ani naprawa, ani wymiana towaru na nowy nie będą możliwe. W takiej sytuacji konsument ma prawo żądać obniżenia ceny towaru, który okazał się wadliwy albo może odstąpić od umowy i żądać zwrotu pieniędzy. Może to jednak zrobić tylko wtedy, kiedy niezgodność z umową jest istotna.
Produkty żywnościowe również możemy reklamować. Musimy to zrobić szybko: w terminie trzech dni od daty otwarcia opakowania, pod warunkiem że nie minęła data przydatności do spożycia.
Jak reklamować:
Najpóźniej 2 miesiące po ujawnieniu wady trzeba zawiadomić o niej sprzedawcę. Najlepiej osobiście przekazać zawiadomienie na piśmie lub listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. W takim zawiadomieniu trzeba sprecyzować roszczenie: czy wnosimy o naprawę towaru, czy o wymianę na nowy. Na odpowiedź sprzedawca ma 14 dni kalendarzowych. Jeśli nie odpowie w tym terminie, to znaczy, że uznał reklamację.
Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej określa czas naprawy lub wymiany nieostro, mówiąc o tym, że zależy od charakteru i przeznaczenia rzeczy. Dlatego praktyka wynika tu nie z ustawy, ale z dobrych obyczajów. Przyjmuje się, że naprawa lub wymiana przedmiotu nie może trwać dłużej niż 14 dni, ale np. czas naprawy lodówki latem nie powinien być dłuższy niż 7 dni.
Warto wiedzieć: Co ci się należy od oszusta Produkt, który kupiłeś okaleczył cię lub naraził na stratę kosztów? Zgłoś się do producenta. To on ma obowiązek zrekompensować szkody lub je naprawić.
Rejestr produktów niebezpiecznych znajduje się na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: www.uokik.gov.pl. Tam znajdziemy również informacje o zawiadomieniach producentów o produktach niebezpiecznych.
Gdy twoje prawa zostały naruszone tu znajdziesz pomoc Federacja Konsumentów [adresy terenowych klubów na stronie: www.federacja-konsumentow.org.pl]
Zajmuje się ochroną praw konsumentów. Udziela porad indywidualnych, a w trudniejszych sprawach podejmuje interwencje u sprzedawców i producentów. W imieniu konsumentów prowadzi sprawy sądowe przed sądami powszechnymi i polubownym sądem konsumenckim.
StowarzyszenieKonsumentów Polskich [www.skp.pl]
Organizacja konsumencka udzielająca porad przez infolinię "Halo Konsument" - bezpłatną z telefonów stacjonarnych: 0800-800-008. Od godz. 9.00 do 17.00 można tu porozmawiać z prawnikiem STP.
Urząd Ochrony Konkurencjii Konsumentów [www.uokik.gov.pl]
Zajmuje się zbiorowymi interesami konsumentów i prowadzi postępowania w sprawach o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Nie zajmuje się przypadkami indywidualnych naruszeń.
Rzecznicy praw konsumenta
Działają we wszystkich powiatach. Udzielają bezpłatnych porad indywidualnym konsumentom. Jeśli konsument chce, mogą wytaczać powództwa na jego rzecz i brać udział w toczących się postępowaniach.
Rzecznik ubezpieczonych [www.rzu.gov.pl]
Reprezentuje interesy klientów towarzystw ubezpieczeniowych i funduszy emerytalnych. Jego biuro mieści się w Warszawie, Al. Jerozolimskie 44, tel. (022) 333-73-28.
Rzecznik odbiorców paliwi energii w Urzędzie Regulacji Energetyki
Jacek Bełkowski, tel. (022) 661-63-05 informuje odbiorców o przysługujących im uprawnieniach i radzi, do jakiej instytucji się zwrócić. W niektórych sprawach może interweniować.
Centrum Informacji Konsumenckiej przy Urzędzie Komunikacji Elektronicznej
Pracownicy Centrum udzielają wyjaśnień i porad w sprawach usług telekomunikacyjnych od poniedziałku do piątku w godzinach 7.15-16.15, tel. 0801-900-853 lub (022) 534-91-74.
Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego [www.knf.gov.pl/prawo/ Sad_Polubowny/index.html]
Rozstrzyga spory między uczestnikami rynku finansowego (np. bankami, zakładami ubezpieczeniowymi, towarzystwami funduszy inwestycyjnych a ich klientami). Rozpatruje się przed nim spory o prawa niemajątkowe oraz majątkowe, w których wartość przedmiotu sporu przekracza 500 złotych. Tel. (022) 548-72-65.
Stały Polubowny Sąd Konsumencki
Działa w Warszawie przy prezesie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Rozpatruje spory o prawa majątkowe, które wynikły z umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych i pocztowych. Tel. (022) 534-91-78.
Bankowy Arbitraż Konsumencki [www.zbp.pl]
Rozstrzyga spory między konsumentami a bankami, które są członkami Związku Banków Polskich (są to niemal wszystkie banki działające w Polsce). Tel. (022) 48-68-400.
Inspekcja Handlowa
Kontroluje legalność i rzetelność przedsiębiorców zajmujących się produkcją, handlem i usługami. Udziela porad konsumenckich, podejmuje mediacje mające na celu ochronę interesów i praw konsumentów, prowadzi sądy polubowne. Inspektoraty Inspekcji Handlowej działają w poszczególnych województwach. Ich adresy i telefony znajdują się na stronie www.uokik.gov.pl. (trzeba kliknąć po lewej stronie w zakładkę "Inspekcja Handlowa"). Wydział Ochrony Konsumenta w Warszawie, tel. (022) 826-42-20.
Urząd Lotnictwa Cywilnego Komisja Ochrony Praw Pasażerów
Można tu złożyć skargi dotyczące odmowy przyjęcia pasażera na pokład, odwołania lotu lub dużego opóźnienia lotu. Tel. (022) 520-74-84.