Jaka emerytura?

2009-01-28 12:56

Codzienność rzadko skłania nas do myślenia o przyszłości – szczególnie tej, która wydaje się tak odległa, jak przejście na emeryturę. A jednak warto o tym pomyśleć. Niezależnie od tego, ile lat dzieli nas od tego wydarzenia, jedno jest pewne – nasz dochód wtedy spadnie. Im więcej zarabiamy teraz, tym bardziej obniży się standard naszego życia.

Szacuje się, że emerytura osoby zarabiającej średnią pensję, wyniesie zaledwie około połowy jej ostatnich zarobków. Aby poziom życia na emeryturze nie obniżył się drastycznie, powinniśmy zadbać o dodatkowe zabezpieczenie w formie trzeciego filaru emerytury.

Trzeci filar

Pierwszy filar to ZUS, drugi to otwarty fundusz emerytalny (OFE), a trzeci to poza pracowniczymi programami emerytalnymi
- nasze własne oszczędności,
- inwestycje,
- ubezpieczenia na życie,
- oraz indywidualne konta emerytalne (IKE).

IKE może być prowadzone w formie funduszy inwestycyjnych lub w formie polisy na życie. Warto z niej skorzystać, jeśli oprócz oszczędzania interesuje nas również ochrona na wypadek utraty pracy oraz inwalidztwa. W przypadku tej formy indywidualnego oszczędzania zgromadzone oszczędności nie będą podlegały podatkowi od zysków kapitałowych (czyli nie będzie miał tu zastosowania tzw. podatek Belki).

Dobra alternatywa

Podczas gdy na IKE można wpłacać z góry określoną przez ustawodawcę kwotę, oszczędzając w formie innych ubezpieczeń możemy inwestować o wiele więcej. Wybierając indywidualne ubezpieczenie na życie z rentą, możemy wpłacać swoje oszczędności systematycznie lub w formie składki jednorazowej. Renta będzie wypłacana dożywotnio lub okresowo z wybraną częstotliwością.

Jeśli wybierzemy polisę z planem kapitałowym, na koniec trwania umowy, np. w wieku 60 lat, otrzymamy gwarantowaną sumę, która dodatkowo zostanie podwyższona o wypracowane zyski z inwestycji. Chcąc mieć realny wpływ na wysokość zysków warto wybrać ubezpieczenie „Specjalnie dla inwestorów” oferowane przez Allianz. Oprócz ochrony daje ono możliwość lokowania pieniędzy w jednym z ośmiu ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych i elastycznego przenoszenia środków między nimi.

 

 

 

Polecamy:
- Wyślij pytanie do Allianz – aby specjaliści z Allianz wyjaśnili wątpliwości
- Umów spotkanie z agentem – aby dobrać polisę odpowiednią do Twojej sytuacji i potrzeb
- Poznaj ubezpieczenia na życie
- Skontaktuj się z Infolinią Allianz

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00
W sobotę. 9.00-15.00
0 801 10 20 30 - dla telefonów stacjonarnych 
  +48 22 567 67 00   - dla telefonów komórkowych

 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze