Emerytury dla zakonnic
Z danych podanych przez Konferencję Episkopatu Polski, wynika, że w Polsce jest 17 tysięcy zakonnic. Siostry przebywające w zgromadzeniach zakonnych otrzymują niewielkie wynagrodzenia z Funduszu Kościelnego, a ich składki na emeryturę i samo świadczenie są niskie. W lepszej sytuacji są zakonnice zatrudnione na podstawie umowy o pracę w szkołach, domach dziecka, szpitalach czy domach opieki. Płacą wyższe składki, co sprawia, że ich emerytura jest wyższa. Środki na składki emerytalne sióstr zakonnych pochodzą z Funduszu Kościelnego, który jest finansowany z budżetu państwa.
Ile wynoszą emerytury zakonnic?
Zasady finansowania składek ZUS z Funduszu Kościelnego sprawiają, że siostra zakonna, która nie podejmuje się dodatkowej pracy, może liczyć wyłącznie na najniższą emeryturę. Z powodu niskich składek wpłacanych do ZUS większość zakonnic dostaje emeryturę minimalną, która od 1 marca wynosi 1780,96 zł brutto, czyli na "na rękę" ok.1620,65 zł. Najniższa emerytura zostaje przyznana, o ile wcześniej spełnione zostały odpowiednie warunki: ukończenie 60 lat w przypadku kobiet i 20 lat stażu pracy.
Dużo wyższe emerytury księży
Księża mogą liczyć na dużo wyższe świadczenia emerytalne. Duchowni otrzymują emeryturę z dwóch źródeł: z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz Funduszu Kościelnego. Kapłani, którzy decydują się na przejście na emeryturę w wieku 65 lat, otrzymują świadczenia z ZUS. Po ukończeniu 75 lat mogą również liczyć na świadczenia z Funduszu Kościelnego. Średnia emerytura biskupa może wynosić nawet 10 tysięcy złotych. Z kolei emerytowany proboszcz może liczyć na świadczenie w wysokości 5 tysięcy złotych.
Polecany artykuł: