Jesteś pewna jakie kosmetyki kupujesz? Kontrola UOKiK w sklepach nie pozostawia złudzeń

Inspekcja Handlowa sprawdziła między innymi produkty do pielęgnacji ciała
Autor: SHUTTERSTOCK Inspekcja Handlowa sprawdziła między innymi produkty do pielęgnacji ciała

W 2020 r. Inspekcja Handlowa zweryfikowała ponad 950 partii kosmetyków w 220 sklepach i 22 hurtowniach. Nieprawidłowości wykryto w co piątej placówce handlowej – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Łącznie kontrolą objęto 242 przedsiębiorców, nieprawidłowości stwierdzono u 48, w tym w 42 sklepach detalicznych i sześciu hurtowniach. Jak poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny, Inspekcja Handlowa sprawdziła m.in. produkty do pielęgnacji ciała, włosów i inne kosmetyki.

„Błędnie oznakowany był co 10. kontrolowany produkt. Np. na etykiecie nie miał wykazu składników lub niewłaściwie o nim informował. Producenci często źle nazwali składniki, to niezgodnie z nazwami przyjętymi w międzynarodowym nazewnictwie składników kosmetycznych, które powinny być podawane w porządku malejącym zgodnie z ich zawartością procentową” – powiedział cytowany w komunikacie Chróstny.

Super Raport 29.04 (Goście: Radosław Sikorski - eurodeputowany, PO, prof. Antoni Dudek - historyk, gen. Grzegorz Gielerak) Sedno Sprawy: Małgorzata K

Jak ocenił szef UOKiK, zachęty do kupna produktu i próby wyróżnienia go za wszelką cenę nie znają dziś granic. „Zweryfikowano deklaracje marketingowe produktów, czyli czy informacja producenta typu lśniące włosy ma pokrycie w dokumentacji i odpowiednich badaniach. Gdy producent deklaruje, że jego produkt ma właściwości nawilżające czy rozjaśniające, musi to mieć potwierdzenie w stosownej dokumentacji” – stwierdził.

Jak podał UOKiK, przekazano również 20 informacji o nieprawidłowościach do właściwych stacji sanitarno–epidemiologicznych.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze