Inspekcja Handlowa sprawdziła między innymi produkty do pielęgnacji ciała

i

Autor: SHUTTERSTOCK Inspekcja Handlowa sprawdziła między innymi produkty do pielęgnacji ciała

Jesteś pewna jakie kosmetyki kupujesz? Kontrola UOKiK w sklepach nie pozostawia złudzeń

2021-05-01 14:07

W 2020 r. Inspekcja Handlowa zweryfikowała ponad 950 partii kosmetyków w 220 sklepach i 22 hurtowniach. Nieprawidłowości wykryto w co piątej placówce handlowej – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Łącznie kontrolą objęto 242 przedsiębiorców, nieprawidłowości stwierdzono u 48, w tym w 42 sklepach detalicznych i sześciu hurtowniach. Jak poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny, Inspekcja Handlowa sprawdziła m.in. produkty do pielęgnacji ciała, włosów i inne kosmetyki.

„Błędnie oznakowany był co 10. kontrolowany produkt. Np. na etykiecie nie miał wykazu składników lub niewłaściwie o nim informował. Producenci często źle nazwali składniki, to niezgodnie z nazwami przyjętymi w międzynarodowym nazewnictwie składników kosmetycznych, które powinny być podawane w porządku malejącym zgodnie z ich zawartością procentową” – powiedział cytowany w komunikacie Chróstny.

Super Raport 29.04 (Goście: Radosław Sikorski - eurodeputowany, PO, prof. Antoni Dudek - historyk, gen. Grzegorz Gielerak) Sedno Sprawy: Małgorzata K

Jak ocenił szef UOKiK, zachęty do kupna produktu i próby wyróżnienia go za wszelką cenę nie znają dziś granic. „Zweryfikowano deklaracje marketingowe produktów, czyli czy informacja producenta typu lśniące włosy ma pokrycie w dokumentacji i odpowiednich badaniach. Gdy producent deklaruje, że jego produkt ma właściwości nawilżające czy rozjaśniające, musi to mieć potwierdzenie w stosownej dokumentacji” – stwierdził.

Sonda
Ilu kosmetyków używasz?

Jak podał UOKiK, przekazano również 20 informacji o nieprawidłowościach do właściwych stacji sanitarno–epidemiologicznych.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze