Zasiłek celowy - na co jest przyznawany
Zasiłek celowy możesz dostać na sfinansowanie określonych wydatków. Są to pieniądze, które możesz przeznaczyć na zakup żywności, leków, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu czy kosztów leczenia czy pogrzebu. Może to być też:
* Zasiłek celowy na pokrycie wydatków powstałych w wyniku zdarzenia losowego
Jest to świadczenie, o które może się starać osoba albo rodzina, która poniosła straty wskutek jakiegoś zdarzenia losowego (np. ciężki wypadek). W takiej sytuacji pomoc może być przyznana niezależnie od dochodu i nie musisz jej zwracać.
* Zasiłek celowy na pokrycie wydatków związanych z klęską żywiołową lub ekologiczną
Jest to świadczenie, które przysługuje osobie albo rodzinie, która poniosła straty w wyniku klęski żywiołowej lub ekologicznej (np. powódź). Przy jego przyznawaniu nie bierze się pod uwagę twoich dochodów, a otrzymanych pieniędzy nie musisz zwracać.
Zasiłek celowy – kryterium dochodowe 2024
Zasiłek celowy może być przyznany każdemu niezależnie od wieku, stanu cywilnego itp. Obowiązuje jednak kryterium dochodowe. Zasiłek celowy w 2024 przysługuje jeśli dochód jest niższy od:
* 776 zł - w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
* 600 zł - w przypadku gospodarstwa domowego wieloosobowego.
Ponadto, w uzasadnionych przypadkach, kiedy dochód przekracza powyższe stawki, dodatek celowy nadal może zostać przyznany. Jest to:
* specjalny zasiłek celowy nie podlegający zwrotowi,
* specjalny zasiłek celowy pod warunkiem zwrotu części lub całości kwoty zasiłku lub wydatków na pomoc rzeczową.
Zasiłek celowy 2024 – ile wynosi?
Z reguły jest to świadczenie jednorazowe. Kwoty zasiłków nie są uregulowane prawnie. Wysokość zasiłku ustalana jest z uwzględnieniem, z jednej strony sytuacji materialnej wnioskodawcy i celu na jaki zasiłek jest przyznany, z drugiej strony – możliwości finansowych ośrodka pomocy społecznej.
Idź do ośrodka pomocy społecznej
Świadczenia pieniężne nie są przyznawane z urzędu. Osoba lub rodzina ubiegająca się o pomoc powinna zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania. Zanim ośrodek zdecyduje o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia, pracownik socjalny ma obowiązek przeprowadzenia wywiadu rodzinnego (środowiskowego) w twoim miejscu mieszkania. O decyzji ośrodka przysługuje ci prawo odwołania.