Kaczyński, Niesiołowski, Szyszko

i

Autor: Super Express Kaczyński, Niesiołowski, Szyszko

Kaczyński, Niesiołowski, Szyszko, Macierewicz i inni. Zarabiają krocie i biorą jeszcze emeryturę

2017-05-31 15:09

W Sejmie przybywa emerytów i emerytek. Pomimo ogromnych zarobków posłów, większość z nich pobiera jeszcze świadczenia emerytalne. W tym gronie znajduje się m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, ministrowie Antoni Macierewicz czy Jan Szyszko oraz Stefan Niesiołowski i Henryka Krzywonos-Strycharska. W sumie rocznie podatników poselskie emerytury kosztują aż 2,2 miliony złotych.

Oświadczenia majątkowe posłów
Lider Prawa i Sprawiedliwości osiągnął wiek emerytalny już w 2014 r. Jednak nie zdecydował się na pobieranie świadczenia. Zrobił to dopiero w zeszłym roku, dlatego teraz w oświadczeniu majątkowym prezesa PiS po raz pierwszy pojawiła się wysokość emerytury. Pomimo ok. 180 tys. zł rocznej pensji, Jarosław Kaczyński otrzymał też w ubiegłym roku 38 tys. zł emerytury (ok. 3,1 tys. zł miesięcznie).

 

W sumie emerytury w PiS pobiera aż 21 z 38 posłów w wieku emerytalnym. Poza prezesem partii w tym gronie znajduje się minister obrony narodowej Antoni Macierewicz (3 tys. zł), minister środowiska Jan Szyszko (ponad 7 tys. zł), posłowie: Krzysztof Czabański (4,8 tys. zł), Ryszard Terlecki (5,3 tys. zł) czy Krystyna Pawłowicz (4 tys. zł).

Pozostałych 17 prawo do świadczenia nabyło lub nabędzie w tym roku (więc nie dostawali emerytury w 2016 roku), albo z pobierania go zwyczajnie zrezygnowali - podkreśla serwis finanse.wp.pl. Chlubnym przykładem pracującego emeryta, który nie wyciąga ręki do ZUS po pieniądze, gdy otrzymuje sporą pensję, jest minister Elżbieta Rafalska.

Na szefowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, mogliby się też wzorować politycy innych formacji. W Platformie Obywatelskiej 66-letnia Jolanta Hibner otrzymuje średnio 9627 zł emerytury miesięcznie (łącznie z emeryturą europosła). Niespełna 7 tys. zł inkasuje natomiast Iwona Śledzińska-Katarasińska, a ponad 6 tys. - Henryka Krzywonos-Strycharska. Niewiele mniej, bo 5,3 tys. zł miesięcznie pobiera były polityk PO Stefan Niesiołowski.

Od października 2017 r. zacznie obowiązywać obniżony wiek emerytalny, ustanowiony przez rząd: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Wśród 38 posłanek, które w 2017 roku będą miały 60 lat lub więcej, 20 jest w PO, 17 w PiS i 1 w PSL. W przypadku mężczyzn, którzy w tym roku będą mieli co najmniej 65 lat, rozkład wygląda następująco: PiS – 21 posłów, PO – 6, Kukiz'15 – 2, PSL – 1, Unia Europejskich Demokratów – 1, Wolni i Solidarni – 1 oraz jeden poseł niezrzeszony - wyliczył serwis ciekaweliczby.pl.

 

Źródło: sejm.gov.pl, finanse.wp.pl, Superbiz.pl, ciekaweliczby.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze