Iwona Duda, Gabriela Masłowska

i

Autor: TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS, WOJCIECH JARGILO/SUPER EXPRESS

Poznaliśmy wybór parlamentarzystów

Kandydatki do RPP. Sejm powołał Gabrielę Masłowską i Iwonę Dudę

2022-10-06 19:31

Sejm powołał w czwartek Gabrielę Masłowską i Iwonę Dudę do Rady Polityki Pieniężnej. Obie kandydatki zgłoszone zostały przez PiS. Większości nie zdobyły dwie kandydatury zgłoszone przez Lewicę - Dariusza Standerskiego oraz Macieja Szlindera.

Sejm powołał Gabrielę Masłowską i Iwonę Dudę do RPP

Gabriela Masłowska otrzymała 228 głosów, Iwona Duda 227, Dariusz Standerski 182, a Maciej Szlinder - 62 głosy za swoją kandydaturą. Posłowie mogli w głosowaniu wskazać dwie kandydatury.

Zarówno Masłowska, jak i Duda uzyskały wcześniej pozytywną opinię sejmowej komisji finansów.

Klub PiS zgłosił kandydatury Iwony Dudy i Gabrieli Masłowskiej do Rady Polityki Pieniężnej (RPP) pod koniec września tego roku.

Iwona Duda w latach 2021-2022 była prezesem PKO Banku Polskiego, a wcześniej, w latach 2020-2021 sprawowała funkcję prezesa Alior Banku. Z kolei Masłowska była posłanką na Sejm IV, V, VI, VII, VIII kadencji. Jest także posłanką PiS obecnej kadencji Sejmu; zasiada w Komisji Finansów Publicznych.

Pod koniec stycznia grupa posłów PiS zgłosiła Masłowską na kandydatkę do RPP, ale na początku lutego zrezygnowała ona z kandydowania. W oświadczeniu złożonym do sekretariatu marszałka Sejmu napisała, że wycofuje swoją kandydaturę z przyczyn osobistych.

Na początku września br. Senat powołał Joannę Bożenę Tyrowicz na stanowisko członka Rady Polityki Pieniężnej. Senat uzupełnił skład RPP w związku z rezygnacją ze stanowiska przez Rafała Surę, który został powołany pod koniec lipca do Zarządu NBP.

W skład RPP wchodzi jej przewodniczący, czyli prezes NBP, oraz 9 członków, powoływanych w równej liczbie przez Prezydenta RP, Sejm oraz Senat.

Ustawa o NBP przewiduje, że ustalenia RPP podejmowane są przy obecności co najmniej pięciu członków, w tym jej przewodniczącego.

Sonda
Śledzisz na bieżąco posiedzenia Sejmu?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła

Adam Glapiński to dla wielu wróg nr 1. Czy dotrwa na stanowisku do wyborów?

Włącz podcast i posłuchaj gorącej analizy!

Listen to "Glapińskiego ludzie WYNIOSĄ NA TACZKACH - Paweł Kowal [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze