Świąteczne zakupy

i

Autor: EAST NEWS Świąteczne zakupy

Karp i sernik na Boże Narodzenie będą dużo droższe. Fatalna prognoza cen na święta

2021-12-10 12:08

Drożyznę w sklepach odczuwamy wszyscy robiąc codzienne zakupy. Ceny galopują i końca podwyżek nie widać. Na przygotowanie świątecznego stołu będziemy musieli wydać więcej jak przed rokiem. Więcej zapłacimy na ryby, mięso czy nabiał. Potwierdza to raport ogłoszony przez analityków Banku BNP Paribas.

Święta tuż – tuż. Niestety będzie drożej niż w ubiegłym roku roku. Ceny rosną co widzimy płacąc rachunki w sklepowej kasie. Drożyznę potwierdza analiza Banku BNP Paribas. Wynika z niej, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych będą o około 7 procent wyższe niż w tym samym okresie przed rokiem. - "Obok prezentów, zakupy żywności i napojów to druga najważniejsza kategoria świątecznych wydatków" – podkreślono w raporcie. Na przestrzeni kończącego się roku najbardziej podrożały produkty używane do wypieków pieczywa i ciast, a także mięso drobiowe. Wśród niewielu produktów, których obecne ceny są podobne do ubiegłorocznych, znajdują się owoce oraz wieprzowina.

ZOBACZ: Czy mamy drożyznę? Minister Kowalczyk: "Pół kilograma chleba można kupić za 1,79 zł"

- "Jedną z najszybciej rosnących kategorii jest żywność i napoje bezalkoholowe, której ceny w listopadzie były o 6,4 proc. wyższe niż 12 miesięcy wcześniej. W grudniu wzrost może być jeszcze wyższy i przekroczyć 7 proc. Inflacja cen żywności jest znacznie wyższa niż inflacja bazowa (inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii, charakteryzujących się dużymi wahaniami, często zależnymi od czynników globalnych), która według październikowych danych NBP wyniosła 4,5 proc." – podano w analizie BNP Paribas.

Tańczące z promocjami 09.12

Co podrożało najbardziej

Droższe niż przed rokiem będą domowe wypieki – za 1 kg mąki kosztuje teraz o 5 proc. więcej niż pod koniec 2020 r., 1 kg cukru – o ponad 11 proc. więcej. Ceny nabiału są o ok. 4-5 proc. wyższe niż przed rokiem, a ceny jaj – o blisko 10 proc. wyższe. Wzrosty podobnej skali odnotowują ceny pieczywa, a ceny tłuszczów roślinnych, w szczególności oleju, w ciągu roku zwiększyły się o ponad 15 proc.

Warzywa są droższe o ponad 8 proc., zdecydowanie więcej, bo aż 20 proc. płacimy za mięso drobiowe. Przeciętne ceny ryb rok do roku wzrosły o ok. 5 proc. O ponad 7 proc. wyższe będą ceny napojów bezalkoholowych, a o 3 proc. - ceny alkoholi" – czytamy w analizie banku.

W grudniu wydajemy najwięcej

W ostatnich latach wartość sprzedaży detalicznej żywności, napojów i wyrobów tytoniowych w grudniu była przeciętnie o jedną czwartą wyższa niż w listopadzie. Obok prezentów, zakupy żywności i napojów to druga najważniejsza kategoria świątecznych wydatków, odpowiadająca przeciętnie za ponad 40 proc. wszystkich wydatków, które ponosimy w związku ze świętami - podano w raporcie.

Sonda
Czy odczułeś/aś, że płacisz coraz więcej za zakupy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze