Karta zamiast gotówki

2012-02-06 3:00

Nie musisz mieć pieniędzy stale przy sobie. Za zakupy możesz przecież płacić kartą bankową. To wygodny i bezpieczny sposób, żeby mieć stały dostęp do swoich pieniędzy.

Z karty możesz korzystać, wypłacając gotówkę z bankomatów albo płacąc za zakupy czy usługi w sklepach i aptekach wyposażonych w terminale. W obecnych czasach to już standard. Coraz więcej osób wybiera w codziennym życiu "plastik" zamiast pieniędzy. Nic dziwnego, że liczba bankomatów i punktów, w których możesz uregulować rachunek za pomocą karty, rośnie lawinowo. Zastanów się więc, czy nie lepiej przestawić się na płatności bezgotówkowe.

Kto może posiadać kartę?

Karta płatnicza to kawałek plastiku z zakodowanymi i zabezpieczonymi informacjami. Pozwalają one na dostęp do twoich pieniędzy zgromadzonych na rachunku lub np. pożyczonych od banku. Warunkiem otrzymania karty płatniczej jest posiadanie konta w banku, czyli rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR). Najczęściej do wyboru masz kartę debetową lub kredytową. Sprawdź, czym się od siebie różnią oraz jakie warunki trzeba spełnić, by je uzyskać.

Karta debetowa

Aby ją otrzymać, wystarczy być klientem banku. Kartą debetową można płacić w sklepach i pobierać pieniądze z bankomatu. Posługiwanie się nią jest w pełni bezpieczne. Każda transakcja musi zostać zatwierdzona tzw. PIN-em - czyli czterema cyframi znanymi tylko właścicielowi karty. Wydane pieniądze są rozliczane bezpośrednio i natychmiast znikają z rachunku, pomniejszając jednocześnie jego saldo. Taki system nie pozwala ci wydać więcej niż masz na koncie. Posługiwanie się kartą debetową jest wygodne i komfortowe. Dlaczego? Przede wszystkim nie musisz nosić ze sobą gotówki, którą możesz np. zgubić i nie martwisz się, że zabraknie ci pieniędzy przy kasie - masz przecież dostęp do swojego konta. Co ważne, karta debetowa przypisana jest tylko do jednego rachunku. Jeżeli posiadasz kilka kont i dodatkowo np. lokaty, musisz wiedzieć, do którego z nich będzie przydzielona twoja karta. Tam właśnie powinny być zgromadzone pieniądze, którymi chcesz płacić za bieżące wydatki.

Karta kredytowa

Różni się od debetowej przede wszystkim ze względu na sposób jej rozliczania. Aby stać się właścicielem takiej karty, trzeba spełniać określone wymogi, np. posiadać zdolność kredytową, którą ustalają instytucje finansowe (nie tylko banki wydają karty kredytowe). Taka karta ma przyznany pewien limit, np. 1 tys. zł. Uwaga - to są pieniądze banku, nie twoje! Można z nich swobodnie korzystać, ale to, co wydasz, trzeba później zwrócić wydawcy karty w określonym terminie. Banki zazwyczaj ustalają tzw. okres bezodsetkowy, który trwa przeciętnie około 56 dni. W tym czasie bez żadnych dodatkowych kosztów możesz zwrócić wydane wcześniej pieniądze. Jeżeli w okresie bezodsetkowym nie uda ci się oddać całej wydanej kwoty, zostaną naliczane odsetki, które zwiększą twoją należność względem banku. Zadłużenie (tak nazywa się wykorzystany limit z karty) można spłacać w ratach, oczywiście ustalonych umową. Pamiętaj, że w przypadku wypłaty z bankomatu odsetki za każdym razem są naliczone już od chwili pobrania gotówki.

Na co zwrócić uwagę

Tego rodzaju karta to duże ułatwienie w realizacji transakcji, ale niejednokrotnie jej posiadanie generuje dodatkowe koszty. Warto więc zapoznać się z opłatami, jakie mogą - ale nie muszą - pojawić się podczas jej używania. Zdarza się, że niektóre banki pobierają opłatę, gdy średnia miesięczna wartość wszystkich operacji zrealizowanych w roku nie przekroczy pewnego progu. Bank może pobierać prowizję za każdą wypłatę gotówki (do 4 proc.). Przy korzystaniu z kart kredytowych należy liczyć się z dodatkowymi kosztami, jakimi jest oprocentowanie kredytu na karcie. W zależności od banku wynosić może ono od około 10 do ponad 20 proc. Czasami banki oferują promocyjne warunki i oprocentowanie do 10 proc., ale dotyczy ono zwykle kilku pierwszych miesięcy od dnia podpisania umowy. Dlatego, by nie dać się zaskoczyć, zwróć koniecznie uwagę na to, jakie będzie oprocentowanie na karcie po okresie promocyjnym. Zwykle naliczanie odsetek rozpoczyna się po pewnym czasie, który może wynosić nawet do około 60 dni. Sposób ich naliczania czy zasady spłaty kredytu ustalane są przez każdy bank indywidualnie i przed złożeniem wniosku o taką kartę należy dokładnie się z nimi zapoznać.

Transakcja kartą w pełni bezpieczna

Korzystając z karty płatniczej, pamiętaj o kilku zasadach, które zapewnią bezpieczeństwo twoim pieniądzom znajdującym się na koncie oraz transakcjom realizowanym za pomocą karty.

Dbaj o kartę jak o pieniądze - przechowuj ją zawsze w tym samym miejscu. Dzięki temu w razie jej zaginięcia szybko się zorientujesz, że zniknęła. Nie pożyczaj jej nikomu i nie spuszczaj z oka - nawet jeśli sprzedawca tylko na chwilę chce się z nią udać na zaplecze.

Strzeż kodu PIN - najlepiej po prostu go zapamiętaj, cztery cyfry to nic skomplikowanego. Jeśli jednak ich zapamiętanie sprawia ci wyjątkowe trudności, zmień kod na prostszy. Absolutnie nikomu go nie podawaj. To tajemnica, która powinna być znana tylko tobie.

Miej zawsze przy sobie numer telefonu, pod którym zastrzeżesz kartę - jeśli np. ci zginie lub odkryjesz jakieś nieprawidłowości w transakcjach, natychmiast zgłoś to do banku.

Zachowaj ostrożność przy bankomacie - przede wszystkim wybieraj bankomaty w oddziałach banków lub w galeriach handlowych - są tam kamery, które rejestrują to, co się dzieje wokół. Wpisując kod PIN na klawiaturze, zawsze zasłaniaj ją dłonią. Uniemożliwi to osobom trzecim podejrzenie sekretnych cyfr.

Maciej Fidecki, Bank Pocztowy: Karta najlepsza dla seniora

Ciekawą ofertę na tle konkurencji przedstawia Bank Pocztowy, który swoje propozycje produktowe skierował między innymi do osób starszych, niezamożnych, z małych miasteczek i wsi. Jest ona bardzo czytelna, przejrzysta i prosta w odbiorze, a opłaty są ustalone na takim poziomie, aby były przystępne dla każdego klienta. Znajdujemy tu rachunek rozliczeniowy o nazwie Konto Nestor, przy którym wydawana jest bezpłatnie karta płatnicza. Dzięki niej można szybko i bezpiecznie pobrać pieniądze z bankomatu (dwie wypłaty w skali miesiąca bezpłatne), bezprowizyjnie zapłacić za zakupy, i za darmo zmienić w dowolnym momencie przypisany do karty kod PIN. Jedyną opłatą, jaką bank pobiera, jest koszt 4 zł miesięcznie - to opłata za obsługę karty.

Karta płatnicza Banku Pocztowego niesie ze sobą same korzyści: Dzięki takiej karcie:
- masz stały dostęp go gotówki,
- posiadasz pełną kontrolę nad swoimi finansami,
- nie wydajesz więcej niż masz,
- nie musisz spłacać odsetek,
- nie musisz pilnować terminu spłaty całości lub raty pożyczonych pienię-dzy,
- nie musisz dokumentować źródła i wysokości twoich zarobków, emerytury czy renty - karta wydawana jest każdemu posiadaczowi rachunku.

Podziękowania

Dziękujemy wszystkim Uniwersytetom Trzeciego Wieku, przy współpracy których mogą odbywać się cykle edukacyjne pt. "Konferencje Trzeciego Wieku". W projekcie biorą udział następujące uniwersytety:
- Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zduńskiej Woli
- Uniwersytet Ludzi Ciekawych Świata w Śremie
- Głogowski Uniwersytet Trzeciego Wieku
- Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Wałbrzyskiej Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości
- Stowarzyszenie Krośnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku
- Jasielskie Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Jaśle
- Filia Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kraśniku Lubelskim
- Piekarski Uniwersytet Trzeciego Wieku
- Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku
- Stowarzyszenie Radomski Uniwersytet Trzeciego Wieku
- Uniwersytet Trzeciego Wieku Skarżysko-Kamienna
- Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku - filia w Puławach
- Radomszczański Uniwersytet Trzeciego Wieku "Wiem Więcej"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze