KAS: wykryto oszustwo VAT na ponad 18 mln zł

i

Autor: Pixabay.com KAS: wykryto oszustwo VAT na ponad 18 mln zł

KAS: wykryto oszustwo VAT na ponad 18 mln zł

2021-05-27 8:41

Warmińsko-Mazurska Krajowa Administracja Skarbowa wykryła oszustwo w VAT w obrocie artykułami spożywczymi; w grupie działało ok. 200 podmiotów z Polski, UE, Azji i Afryki, Skarb Państwa stracił 18 mln zł - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa szefa KAS Anita Wielanek.

Wielanek podała, że KAS wykryła mechanizm wyłudzania VAT, w który zaangażowanych było ponad 100 podmiotów z Polski i UE oraz kilkadziesiąt podmiotów z Azji i Afryki. W sumie w grupie działało około 200 podmiotów.

"Oszustwo polegało na zorganizowaniu fikcyjnego łańcucha dostaw artykułów spożywczych: kawy, słodyczy, napojów gazowanych oraz artykułów higienicznych, z wykorzystaniem podmiotów, które nie rozliczały się z budżetem państwa, tzw. znikających podatników" - wyjaśniła rzeczniczka.

Podmioty te wystawiły na skontrolowaną spółkę 264 fikcyjne faktury o wartości ponad 77 mln zł. Spółka wykazała na fakturach towar jako sprzedany zagranicznym kontrahentom, z zastosowaniem zerowej stawki podatku VAT. W wyniku tego oszustwa podmiot otrzymał nienależny zwrot podatku ponad 18 mln zł.

"Spółka zwróciła do budżetu ponad 9,5 mln zł podatku, pozostałą kwotę zobowiązana jest zwrócić do końca czerwca 2021 r." - dodała przedstawicielka KAS. 

SPRAWDŹ: Polski Ład: Emerytura wyższa o 4000 zł. Trzeba zastosować tę metodę

Sonda
Czy ktoś próbował kiedyś wyłudzić od Ciebie pieniądze?
Najnowsze