Współczynnik wypłacalności Kasy Stefczyka cały czas utrzymuje się powyżej wymaganego ustawą wskaźnika. Na polskim rynku usług finansowych istnieje i funkcjonuje ponad 50 spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Każdy spośród polskich SKOK-ów działa niezależnie i prowadzi odrębną politykę finansową, produktową i sprzedażowa, które decydują o ich sytuacji finansowej. Każda z kas jest indywidualnie nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).
Największa wśród SKOK - Kasa Stefczyka - od przeszło 20 lat aktywnie działa na rzecz swoich członków, którą tworzy wspólnota ponad 900 tys. osób. Proponuje konkurencyjne produkty i usługi finansowe, z których korzystać mogą konsumenci, którym sytuacja finansowa nie pozwala na korzystanie z usług banków. Dążąc do likwidacji wykluczenia finansowego wśród konsumentów, Kasa Stefczyka od lat działa również na rzecz edukacji finansowej.
Eksperci rynku finansowego akcentują opinię, iż na zdominowanym przez zagraniczne banki polskim rynku finansowym powinno być również miejsce dla spółdzielczych instytucji finansowych jak np. największa SKOK - Kasa Stefczyka, czy mniejsze podmioty działające lokalnie, jak np. SKOK im. św. Jana z Kęt z Rumi. Zapewnia to konsumentom alternatywę i możliwość wyboru instytucji, której chcą powierzać swoje oszczędności. Aby wszystkie te podmioty mogły prawidłowo działać, należy zagwarantować im równe prawa i dążyć do likwidacji barier legislacyjnych.