Co czwarty przedsiębiorca z branży beauty zapowiada zwolnienia pracowników

i

Autor: SHUTTERSTOCK Co czwarty przedsiębiorca z branży beauty zapowiada zwolnienia pracowników

Kasy fiskalne obowiązkowe w każdej firmie OD ZARAZ! Ważny dzień

2021-06-16 14:25

Jak wykazała inicjatywa Beauty Razem, nawet co trzecia firma z branży kosmetycznej nadal nie ma kasy fiskalnej online. Te będą obowiązkowe miedzy innymi dla fryzjerów, czy kosmetyczek już od początku lipca bieżącego roku. Właśnie dlatego branża beauty wystosowała apel do Ministerstwa Finansów o przesunięcie w czasie wejścia w życie tej decyzji. Proszą o przynajmniej pół roku karencji żeby wprowadzić w zakładach kasy fiskalne online.

Od 1 lipca branża beauty ma obowiązek wprowadzić kasy fiskalne online

Michał Łenczyński lider inicjatywy Beauty Razem przypomniał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że kasy fiskalne online mają łączyć się z Centralnym Repozytorium Kas, co pozwoli Krajowej Administracji Skarbowej zarządzać danymi w czasie rzeczywistym. Pierwsze do ich wprowadzenia, w styczniu 2020 roku, zostały zobligowane warsztaty samochodowe, a na początku tego roku przyszła kolej na branżę hotelarską i gastronomiczną. Z kolei od 1 lipca 2021 roku taki obowiązek będą mieli również lekarze, prawnicy, firmy budowlane, a także branża beauty.

Branża beauty nie jest przygotowana na wprowadzenie kas online

"Tymczasem z przeprowadzonego w dnia 7-8.06 br. badania CAWI na próbie ponad 2578 przedsiębiorców i specjalistów branży wynika, że w dniu badania 36,7 proc. salonów fryzjersko-kosmetycznych nie zaopatrzyło się jeszcze w kasę fiskalną online" - stwierdził.

Inicjatywa Beauty Razem zwróciła się z apelem do Ministerstwa Finansów o przesunięcie terminu obowiązkowego wprowadzenia kas fiskalnych online o 6 miesięcy, czyli do początku następnego roku. 

"Pozostały już tylko dwa tygodnie na wymianę urządzeń i nie każda firma zdąży je wymienić. Jedynym wyjściem pozostała prośba do Ministra Finansów o dodatkowy czas, bo bez przesunięcia terminów, rozporządzenie może być nieskuteczne. W najbliższych dwóch tygodniach producenci mogą nie zaspokoić popytu, bo obowiązkową fiskalizacją mają być objęci także lekarze, prawnicy i branża budowlana. Konsekwencją mogą być opóźnienia w dostawach, wzrost cen urządzeń i masowe indywidualne prośby firm o odroczenie terminu na podstawie art. 48 ordynacji podatkowej" - dodał Michał Łenczyński.

Dodatkowo Beauty Razem zaznacza, że fryzjerzy i kosmetyczki dopiero wychodzą z kilkumiesięcznego lockdownu, który mocno ograniczył lub uniemożliwił im możliwość zarabiania. "Dla wielu firm pomoc z Tarcz nie zrekompensowała przestoju. Przedsiębiorcy skupieni są na pracy i spłacie bieżących zobowiązań, a koszty kas są znacznym obciążeniem dla najmniejszych firm".

Sonda
Czy MF powinno zgodzić się na odroczenie terminu wprowadzenia kas online dla branży beauty?
Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany