Od 1 lipca branża beauty ma obowiązek wprowadzić kasy fiskalne online
Michał Łenczyński lider inicjatywy Beauty Razem przypomniał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że kasy fiskalne online mają łączyć się z Centralnym Repozytorium Kas, co pozwoli Krajowej Administracji Skarbowej zarządzać danymi w czasie rzeczywistym. Pierwsze do ich wprowadzenia, w styczniu 2020 roku, zostały zobligowane warsztaty samochodowe, a na początku tego roku przyszła kolej na branżę hotelarską i gastronomiczną. Z kolei od 1 lipca 2021 roku taki obowiązek będą mieli również lekarze, prawnicy, firmy budowlane, a także branża beauty.
Branża beauty nie jest przygotowana na wprowadzenie kas online
"Tymczasem z przeprowadzonego w dnia 7-8.06 br. badania CAWI na próbie ponad 2578 przedsiębiorców i specjalistów branży wynika, że w dniu badania 36,7 proc. salonów fryzjersko-kosmetycznych nie zaopatrzyło się jeszcze w kasę fiskalną online" - stwierdził.
Inicjatywa Beauty Razem zwróciła się z apelem do Ministerstwa Finansów o przesunięcie terminu obowiązkowego wprowadzenia kas fiskalnych online o 6 miesięcy, czyli do początku następnego roku.
"Pozostały już tylko dwa tygodnie na wymianę urządzeń i nie każda firma zdąży je wymienić. Jedynym wyjściem pozostała prośba do Ministra Finansów o dodatkowy czas, bo bez przesunięcia terminów, rozporządzenie może być nieskuteczne. W najbliższych dwóch tygodniach producenci mogą nie zaspokoić popytu, bo obowiązkową fiskalizacją mają być objęci także lekarze, prawnicy i branża budowlana. Konsekwencją mogą być opóźnienia w dostawach, wzrost cen urządzeń i masowe indywidualne prośby firm o odroczenie terminu na podstawie art. 48 ordynacji podatkowej" - dodał Michał Łenczyński.
Dodatkowo Beauty Razem zaznacza, że fryzjerzy i kosmetyczki dopiero wychodzą z kilkumiesięcznego lockdownu, który mocno ograniczył lub uniemożliwił im możliwość zarabiania. "Dla wielu firm pomoc z Tarcz nie zrekompensowała przestoju. Przedsiębiorcy skupieni są na pracy i spłacie bieżących zobowiązań, a koszty kas są znacznym obciążeniem dla najmniejszych firm".