Kasy zwykłych ludzi mają 18 lat - utrzymując stały kurs

2010-06-24 4:00

Dzisiaj w Sopocie odbywa się XVIII Krajowa Konferencja Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. SKOK-i to prężnie rozwijająca się instytucja finansowa licząca już ponad 2 miliony członków.

Na światowych rynkach finansowych od 2008 r. trwa kryzys. Rozpoczął się w USA i rozprzestrzenił na cały świat. Upadło wiele banków, wielu zwykłych ludzi straciło swój dorobek. Kryzys ominął jednak Unie Kredytowe działające w 97 krajach świata, które skupiają 185 milionów członków, zwane w Polsce SKOK-ami. Dlaczego? Prezes Krajowej SKOK Grzegorz Bierecki uważa, że "dzięki wyłącznie polskiemu pochodzeniu kapitału zgromadzonego w SKOK-ach oraz konsekwentnemu przestrzeganiu systemu wartości i spraw bliskich większości Polaków".

18-letnie już SKOK-i umacniają swoją pozycję rynkową, cieszą się coraz większym zaufaniem społecznym, nie tylko z uwagi na dostarczanie tanich i dobrych usług finansowych, ale także propagowanie idei oszczędzania oraz coraz szerzej prowadzone, szczególnie w społecznościach lokalnych, działania o charakterze edukacyjnym i charytatywnym. Walka z wykluczeniem finansowym jest jednym z zadań spółdzielczych kas wpisanym w ich misję. Dlatego SKOK-i mają ofertę finansową również dla osób, które z racji niskich dochodów znajdują się poza kręgiem zainteresowania innych instytucji finansowych.

Kasy mają coraz większą bazę członkowską i coraz większe aktywa. Na koniec kwietnia 2010 r. liczba członków SKOK wynosiła 2 080 000 osób, a aktywa to kwota niemal 12 mld zł. Liczba placówek SKOK zwiększyła się do 1809. Dane te świadczą o utrzymującym się zainteresowaniu ofertą Kas.

- Kasy mają własny, odrębny od banków system gwarancji dla depozytów, który podlega państwowej kontroli i jest uznawany przez struktury Unii Europejskiej - mówi Grzegorz Buczkowski, prezes Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK.

TUW SKOK od 1998 roku ubezpiecza wszystkie oszczędności zgromadzone w SKOK-ach. Wszystkie Kasy mają obowiązek ubezpieczenia oszczędności każ- dego członka SKOK-u do wysokości równowartości 50 000 euro. Takie same gwarancje daje klientom banków Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Mimo to w mediach często zarzuca się SKOK-om, że oszczędności ich członków nie są bezpieczne. Jednak bardzo rzadko można w mediach znaleźć informację, że TUW SKOK jest członkiem Europejskiego Forum Ubezpieczycieli Depozytów (EFDI) na równych prawach z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Przepisy unijne dopuszczają funkcjonowanie więcej niż jednego systemu gwarancji depozytów w każdym kraju - np. w Niemczech takich organizacji jest osiem i działają w różnych sektorach systemu finansowego.

Podczas dzisiejszej konferencji omawiane będą sposoby walki Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych z wykluczeniem finansowym, które dotyka znaczącą część polskiego społeczeństwa. Zostaną też zaprezentowane projekty edukacyjne realizowane przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej. Mają one na celu zmniejszenie skutków wykluczenia. Mowa będzie również m. in. o perspektywach rozwoju systemu SKOK w kontekście zmian gospodarczych w Polsce i Unii Europejskiej. Konferencję poprzedzi msza święta w kościele św. Michała Archanioła w Sopocie, którą odprawi metropolita gdański,

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze