Katowice na rowery zdjęcie otwierające

i

Autor: Materiały prasowe

Katowice na rowery

2022-03-31 16:17

Rekordowa liczba stacji rowerowych i samych rowerów. W Katowicach startuje system wypożyczalni rowerów miejskich. W tym roku z miejskich rowerów będzie można korzystać od 1 kwietnia do 1 listopada.

Nie ma bardziej ekologicznego i przyjemnego środka transportu niż rower. Historia jednośladu sięga dziesiątek lat wstecz. Dziś systemy rowerów miejskich funkcjonują w dużych miastach na całym świecie i cieszą się ogromną popularnością. Mieszkańcy korzystają z nich do codziennego poruszania się po mieście oraz w celach rekreacyjnych. Nie inaczej jest w Katowicach, gdzie z roku na rok z miejskich jednośladów korzysta coraz więcej osób.

Katowice to miasto przyjazne rowerzystom. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej. Od 2015 roku powstało 36 km nowych dróg rowerowych za blisko 29 mln zł. Równie istotną częścią tej infrastruktury jest sieć wypożyczalni rowerów miejskich, którą systematycznie rozbudowujemy. W 2015 roku testowo uruchomiliśmy trzy stacje, w roku 2019 było ich już 76, w 2020 – 83, a w 2021 roku do dyspozycji mieszkańców było ich 107. W tym roku, docelowo mieszkańcy będą mogli korzystać ze 125 stacji oferujących ponad 1000 rowerów. Ale na tym oczywiście nie poprzestaniemy, w kolejnych latach zakładamy dalsze zagęszczanie i rozszerzanie tej sieci – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rowery miejskie są w Katowicach środkami transportu indywidualnego, a w ostatnich latach stały się dla tysięcy osób alternatywą dla transportu publicznego. Dzięki większej liczbie stacji wypożyczania rowerów miejskich, rośnie także liczba osób korzystających z tego systemu. W ubiegłym roku zarejestrowało się 9 936 nowych użytkowników rowerów miejskich (ponad 1 tys. więcej niż rok wcześniej), a ich ogólna liczba to obecnie ponad 82 tys. Najpopularniejszą spośród katowickich stacji rowerowych od kilku lat jest ta zlokalizowana na katowickim Rynku (w ostatnim sezonie obsłużyła ponad 10 tys. wypożyczeń), a także punkty położone przy dworcu PKP, na placu Wolności, w pobliżu kościoła Mariackiego oraz w Dolinie Trzech Stawów.

Katowice na rowery 2

i

Autor: Materiały prasowe

Sieć rowerów miejskich będzie dostępna dla mieszkańców od 1 kwietnia do 1 listopada. Od 1 kwietnia do dyspozycji mieszkańców będą stacje w lokalizacjach znanych z poprzedniego sezonu (będą to 93 stacje w pełni finansowane przez miasto oraz tzw. stacje partnerskie – w sumie 107 stacji). – Ze względu na techniczne możliwości operatora sieci zdecydowaliśmy się, podobnie jak w latach poprzednich, na rozwój systemu w trakcie sezonu. Na przełomie wiosny i lata system powiększy się o 18 stacji w nowych lokalizacjach – wyjaśnia Paweł Sucheta, zastępca naczelnika wydziału transportu.

Nowe stacje pojawią się między innymi w okolicach Teatru Śląskiego, Spodka, Fabryki Porcelany, Ośrodka Sportowego Podlesianka, Osiedla Gwiazdy i Parku Powstańców Śląskich.

Do zamontowania nowych stacji zobligowany został operator systemu – firma Nextbike Polska. Ponadto będzie ona odpowiedzialna za serwis rowerów przez cały okres ich użytkowania, tj. od 1 kwietnia do 1 listopada. Do dyspozycji mieszkańców będą również rowery cargo (20 sztuk), które służą do przewozu ładunku o masie do 100 kg lub czworo dzieci (w tyle kompletów pasów bezpieczeństwa wyposażony jest każdy rower cargo).

Najnowsze