Kaufland / zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: materiały prasowe Kaufland / zdjęcie ilustracyjne

Kaufland na celowniku UOKiK. Spółce grozi gigantyczna kara!

2021-06-21 15:13

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko spółce Kaufland Polska Markety. Przedsiębiorca ten może w nieuczciwy sposób wykorzystywać przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych - poinformował Urząd w poniedziałkowym komunikacie.

Postępowanie zostało wszczęte po przeprowadzeniu postępowań wyjaśniających dotyczących polityki rabatowej 19 sieci handlowych - czytamy. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakwestionował w ramach niego dwie praktyki firmy Kaufland Polska Markety. Pierwsza z nich polega na ustalaniu warunków współpracy z niektórymi dostawcami produktów rolno-spożywczych już po rozpoczęciu danego roku. Druga dotyczy pobierania przez Kaufland Polska Markety od niektórych dostawców produktów rolnych i spożywczych dodatkowych rabatów, które nie były przewidziane w umowie.

"Ustalanie warunków współpracy w trakcie jej trwania powoduje, że dostawcy nie wiedzą, ile zarobią za realizację zamówień" - ocenił cytowany w komunikacie Chróstny. "Podobnie jest w przypadku dodatkowego rabatu. Kontrahenci Kaufland Polska Markety nie mają pewności, kiedy sieć zażąda pomniejszenia ich wynagrodzenia" - dodał.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Dekada rozwoju

Według Chróstnego współpraca pomiędzy przedsiębiorcami powinna być "uczciwa, co oznacza, że zasady współpracy, w tym warunki rabatowania, powinny być jasno określone i znane stronom przed podpisaniem umowy".

Za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej grozi kara do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy - dodano w komunikacie UOKiK.

Sonda
Czy robisz zakupy w Kaufland?

Jak przypomniano, to kolejna interwencja prezesa UOKiK w związku ze stosowaniem nieuczciwych rabatów przez sieci handlowe. W grudniu 2020 r. wydana została decyzja dotycząca właściciela sieci Biedronka - firmy Jeronimo Martins Polska.

Promocje na Dzień Ojca 2021. Wielkie okazje w Lidlu. Prezenty już za kilka złotych! [GALERIA]

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze