Ustalenie cholesterolu całkowitego. W medycynie pracy obowiązkowo
Pakiet badań medycyny pracy zostanie poszerzony o badania obowiązkowe, takie jak lipidogram, poziom cukru i określenie wskaźnika BMI.
Czym jest lipidogram?
- Lipidogram to badanie wykonywane na podstawie próbki krwi pozwalające na ocenę następujących parametrów: cholesterolu całkowitego (TC), frakcji lipoprotein wysokiej gęstości (HDL), frakcji lipoprotein niskiej gęstości (LDL) oraz triglicerydów (…) Dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu bardzo ważne jest, aby wszystkie elementy gospodarki lipidowej pozostawały w normie - podaje strona medicover.pl.
- Specjalista z zakresu medycyny pracy wykonuje badanie pacjenta, podczas którego określa czy jest on zdolny do wykonywania określonych obowiązków zawodowych, charakterystycznych dla danego stanowiska pracy (…) Charakterystyczną cechą medycyny pracy jest to, że specjaliści posiadają rozległą wiedzę, łączącą w sobie zagadnienia z wielu innych dyscyplin medycznych. Tak duża wiedza jest podstawą do weryfikacji możliwości zdrowotnych w kontekście podejmowania pracy (…) Konsultacje u lekarza medycyny pracy, to kompleksowe badanie pacjenta, prowadzone w oparciu o skierowanie od pracodawcy, w którym oznaczone są informacje, jak stanowisko pracy czy specyficzne wymagania – podaje strona medicover.pl.
Im gorsze nawyki zdrowotne, tym więcej badań koniecznych
Ernest Kuchar, specjalista medycyny sportowej zwrócił uwagę, że tendencja do mniejszej aktywności postępująca z wiekiem może wynikać zarówno z pogarszającej się kondycji, jak i z występowania chorób przewlekłych, np. schorzeń układu krążenia, kostno-stawowych czy metabolicznych.
Brak regularnej aktywności fizycznej w dłuższej perspektywie prowadzi do obniżenia wydolności organizmu, osłabienia mięśni, zwiększenia masy tłuszczowej ciała, pogorszenia kontroli glikemii u osób z cukrzycą oraz do szeregu innych niekorzystnych zmian.