Adam Glapiński

i

Autor: Super Express (2) Adam Glapiński

RPP

Kiedy obniżka stóp procentowych? Członek RPP podał ważny termin

2024-07-11 12:08

Rada Polityki Pieniężnej jakiś czas temu uznała, że najlepszą opcją jest utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Kolejne posiedzenia kończą się komunikatem, że wskaźniki odsetkowe pozostają takie same. Kiedy realnie można się spodziewać dobrych wieści dla kredytobiorców?

Obniżki stóp procentowych w roku 2025? Wariant optymistyczny pod warunkami

W świetle lipcowej projekcji inflacji w 2025 r. może pojawić się przestrzeń do dyskusji o obniżkach stóp proc. w Polsce, a jeżeliby do tego doszło, to ostrożne podejście nakazywałoby, żeby ewentualne cięcia nie były zbyt duże - zadeklarował członek RPP Cezary Kochalski.

"Nie chcę recenzować, ani odnosić się do wypowiedzi Przewodniczącego RPP wypowiadanych z zastrzeżeniem, że są to wypowiedzi nie w imieniu Rady. Tak staram się czynić zawsze w odniesieniu do wszystkich członków Rady, co jest zgodne z obowiązującymi członków Rady dobrymi praktykami w zakresie wypowiedzi publicznych. Mogę natomiast wyrazić mój pogląd na temat tego, jak oceniam zachodzące procesy inflacyjne i gospodarcze. W tym kontekście mógłbym sobie wyobrazić sytuację, ze względu na ewentualne ryzyka dla inflacji, moment na decyzję o ewentualnych obniżkach stóp pojawiłby się dopiero w 2026 r. Ale odnosząc się do lipcowej projekcji i dostępnych informacji uważam, że przestrzeń do takiej dyskusji może pojawić się już w 2025 r." - powiedział Kochalski.

"Rynek obecnie wycenia do końca przyszłego roku 75 pb. obniżek. Mogę odnieść się do takich wycen jedynie bardzo ogólnie – wszystko zależy od napływających danych. Natomiast jeżeli przestrzeń do obniżek rzeczywiście pojawiłaby się w 2025 r. roku, to raczej zakładam, że ostrożne podejście nakazywało, aby nie byłyby zbyt duże. Przypominam, że rozmawiamy z perspektywy lipca 2024 r. o decyzjach, które miałyby być podjęte w 2025 r., na podstawie prognoz inflacji sięgających roku 2026. To jest daleka perspektywa, obarczona dużym ryzykiem i niepewnością" - dodał.

Prezes NBP prognozuje obniżki stóp procentowych dopiero w roku 2026?

Prezes NBP Adam Glapiński wskazał na lipcowej konferencji, że przy rosnącej inflacji można zapomnieć o obniżce stóp proc., a taka możliwość może pojawić się najwcześniej w 2026 r.

Inny członek RPP Henryk Wnorowski wyraził po lipcowym posiedzeniu opinię, że cięcia stóp będzie można rozważać, gdy inflacja przestanie znów rosnąć i minie szczyt, wg projekcji będzie to w II poł. 2025 r. Jego zdaniem rynkowe wyceny łącznej skali cięcia stóp w 2025 r. o 75 pb. być może się zrealizują, ale do wyobrażenia są przesłanki za większymi obniżkami. Z kolei w ocenie Ludwika Koteckiego dyskusja o niewielkiej korekcie stóp proc. może mieć miejsce w I/II kw. 2025 r., jeśli następne projekcje potwierdzą trwały spadek CPI do celu w 2026 r.

Jakie prognozy NBP w kwestii inflacji?

Wg lipcowej projekcji NBP inflacja w lipcu ponownie zacznie rosnąć, do 6,3 proc. w szczycie w I kw. 2025 r., a następnie będzie stopniowo obniżać się do 2,5 proc. w IV kw. 2026 r.

"Niewątpliwie posunięcia rządu w zakresie cen energii mają znaczenie dla ścieżki inflacji, podobnie jak konsekwencje wszczęcia procedury nadmiernego deficytu wobec Polski, choć w tym przypadku na razie jest to faza wstępna i nie wiemy, jaka będzie ostatecznie skala dostosowania fiskalnego". W kwestii kosztów prowadzenia polityki pieniężnej członek RPP podkreślił, że bank centralny nie jest instytucją nastawioną na zysk. Strata NBP za 2023 r. wyniosła 20,8 mld zł.

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?

Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze