Kiedy spadną ceny gazu, paliwa i energii? Morawiecki o starcie tarczy antyinflacyjnej

2021-12-04 13:05
Mateusz Morawiecki
Autor: PIOTR GRZYBOWSKI / SUPER EXPRESS Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki powiedział kiedy zostanie wprowadzona tarcza antyinflacyjna. Rząd chce, aby obniżki cen gazu, paliwa i energii ruszyły już od przyszłego miesiąca (czyli od nowego roku). Wiele jednak zależy od solidarności w Sejmie. Biorąc jednak pod uwagę, że niedługo przed ogłoszeniem założeń tarczy antyinflacyjnej ugrupowania opozycyjne apelowały do rządu o obniżenie podatków na nośniki energii oraz paliwo, to ustawa powinna przejść bez problemu.

Mateusz Morawiecki zapowiada, kiedy wystartuje tarcza antyinflacyjna

Chcemy, żeby tarcza antyinflacyjna zaczęła chronić Polaków już od przyszłego miesiąca - powiedział w piątkowym podkaście premier Mateusz Morawiecki - Tracza antyinflacyjna to odpowiedź na kolejne stadium globalnego kryzysu gospodarczego, czyli zwyżkującą inflację - kontynuował premier. Przypomniał, że przygotowany przez rząd pakiet składa się z dwóch części: obniżki podatków na energię, gaz i paliwa dla wszystkich Polaków, a także dodatku osłonowego (od 400 do 1150 zł) dla rodzin najbardziej narażonych na skutki wzrostu cen.

ZOBACZ Tarcza antyinflacyjna. 1150 zł dopłat dla rodzin. Jak je dostać?

Rząd wprowadza Tarczę Antyinflacyjną. Ile Polacy zaoszczędzą?

"To jest kwestia solidarności; w interesie nas wszystkich jest to, by kryzys dotknął nas, jako społeczeństwo, jak najmniej" - zaznaczył. Dodał, że dzięki tym działaniom szczyt inflacyjny zostanie ścięty o 1-1,50 pkt., a każda rodzina zaoszczędzi nawet kilkaset złotych. "Chcemy, żeby tarcza antyinflacyjna zaczęła chronić Polaków już od przyszłego miesiąca" - wskazał.

Premier podkreślił też, że obniżka podatków nie może być pretekstem dla firm do wprowadzania ukrytych podwyżek. "Dlatego będziemy obserwować czy firmy działają uczciwie" - zapowiedział.

Mateusz Morawiecki o przyczynach inflacji

Morawiecki zaznaczył również, że rekordowo wysoka inflacja jest problemem, z którym zmaga się wiele krajów. Wskazał, że np. w Hiszpanii takiego wzrostu cen nie notowano od 29 lat, a w Niemczech od 28 lat. "W strefie euro inflacja jest największa od początku pomiarów, czyli od 25 lat" - mówił.

Wyjaśnił, że czynnikami napędzającym inflację są m.in. rosnące na światowych rynkach ceny paliw, działania Rosji, a także nieracjonalna polityka klimatyczna UE. "Dlatego na posiedzeniu Rady Europejskiej w połowie grudnia zaproponuję, żeby zaprzestać możliwości spekulowania uprawnieniami do emisji CO2, żeby tylko podmioty energochłonne i inne, które muszą mieć takie uprawnienia, mogły nimi handlować" - zapowiedział.

Sonda
Dodatek osłonowy to dobry pomysł na walkę z inflacją?

Tarcza antyinflacyjna składa się z: obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. podatku od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek "tarczowy" (od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego). (PAP)

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze