Mateusz Morawiecki zdradził, co myśli o budowie dróg ekspresowych! Co powiedział premier?

i

Autor: Tomasz Golla Konferencja premiera 25.11. O której? Co ogłosi Mateusz Morawiecki?

Tarcza antyinflacyjna. Sprawdź, kto może liczyć na wsparcie

2021-11-15 18:03

Tarcza antyinflacyjna to program Prawa i Sprawiedliwości, który ma na celu złagodzić skutki inflacji. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rozwiązania mają zostać wprowadzone już w grudniu. Tarcza antyinflacyjna powinna zamortyzować wzrost cen ciepła, gazu, paliw i żywności. Działania będą skierowane w pierwszej kolejności do gospodarstw o niskich i średnich dochodach. Premier twierdzi jednak, że z części instrumentów skorzystają wszyscy Polacy. Zapytaliśmy o zdanie w tej sprawie głównego ekonomistę PKO BP, Piotra Bujaka.

Tarcza antyinflacyjna. Rząd niedługo przedstawi rozwiązania

Inflacja w październiku wyniosła 6,8 proc. rok do roku, co też odczuła znaczna część Polaków. Rząd zapowiedział tarczę antyinflacyjną, która ma na celu złagodzić Polakom skutki wzrostu cen. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rozwiązania z tarczy mają pomóc przede wszystkim najbiedniejszym, ale podkreślił, że z części zmian skorzystają wszyscy Polacy.

ZOBACZ Rząd idzie na wojnę z drożyzną. Potwierdzono tarczę antyinflacyjną

Marek Zuber: Na inflację trzeba było reagować wcześniej [Super Raport]

Wiadomo, że częścią tarczy antyinflacyjnej będzie bon energetyczny, czyli dopłaty do rachunków za energię dla najuboższych. Ponadto pojawiły się w mediach informacje jakoby rząd miał ograniczyć marże dla branży paliwowej. Pozostałe rozwiązania pozostają jednak tajemnicą, dlatego zapytaliśmy o prognozę głównego ekonomistę PKO BP, Piotra Bujaka. 

Tarcza antyinflacyjna okiem eksperta

W rozmowie z nami Piotr Bujak zaznaczył, że podobne rozwiązania są stosowane w wielu krajach i polegają głównie na ochronie osób o najmniejszych dochodach. Rozwiązania tarczy antyinflacyjne będą dotyczyć kosztów energii oraz podstawowych produktów z koszyka dóbr, które najbardziej drożeją. Takie dopłaty miałyby mieć formę przejściową.

- Ważne, żeby te działania były odpowiednio adresowane, żeby pomoc trafiała do tych, którzy faktycznie jej potrzebują. Nie wszyscy doświadczają inflacji, choćby ze względu na wzrost wynagrodzeń. Niektórym rosną płace i to w znacznym stopniu, więc nie ma potrzeby aby wszystkim wynagradzać skutki inflacji - mówił Piotr Bujak.

Sonda
Czy tarcza antyinflacyjna powinna być skierowana tylko do najuboższych?

Zdaniem głównego ekonomisty PKO BP nad przejściowym ograniczeniem marż "można by się zastanowić". Zaznaczył jednak, że z kolei obniżka podatków nie jest optymalnym rozwiązaniem. Piotr Bujak stwierdził, że najlepsze rozwiązania to te adresowane do wrażliwych na inflacje grup społecznych, które mocno odczuły wzrost wzrost cen energii i żywności.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze