Daniel Obajtek

i

Autor: MARCIN GADOMSKI/ SUPER EXPRESS Daniel Obajtek

Rząd uderzy w Orlen i Lotos? Potężny cios w paliwowych gigantów

2021-11-15 17:32

Akcje PKN Orlen i Lotos drastycznie staniały na giełdzie, spadki sięgały nawet 8 proc. Pesymizm inwestorów ma być związany jest z zapowiedzią wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej przez rząd. Jak podaje RMF FM w planach władzy jest wprowadzenie limitu marż na stacje benzynowe i rafinerie, co w domyśle miałoby skutkować wyhamowaniem dynamiki wzrostu cen paliw. To jednak oznacza również niższe dochody dla spółek paliwowych, w tym oczywiście wcześniej wspomnianego PKN Orlen i Lotosu.

Orlen i Lotos tracą na giełdzie. PiS ograniczy im zyski?

Jak pisze Krzysztof Berenda w rmf24.pl rząd wprowadzi w tarczy antyinflacyjnej mechanizm, który uderzy w branżę paliwową. Ograniczone mają być marże, które narzucają stacje benzynowe i rafinerie. Zgadzałoby się to ze słowami Jarosława Kaczyńskiego, który stanowczo zaprzeczył, jakoby rząd obniżył akcyzę na paliwo. Nie wykluczał jednak, że zostanie wdrożone inne rozwiązanie, które obniży ceny paliw. Takowym będzie najwyraźniej ograniczenie marż.

ZOBACZ Jak najszybciej zatankujcie! Ceny paliw w tym tygodniu poszybują w górę

Złoty Laur 2021 - lider transformacji energetycznej. PKN Orlen

Również premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że część rozwiązań doraźnych będzie skierowana do najuboższych, ale z innych mają "skorzystać wszyscy Polacy". Najwyraźniej nie skorzystają z nich Polacy z Orlenu i Lotosu, bo obie spółki drastycznie spadły na giełdzie po tym jak pojawiły się informacje o ograniczeniu marż.

Orlen i Lotos straciły na giełdzie przez doniesienia o tarczy antyinflacyjnej

Inwestorzy błyskawicznie zareagowali na złe wieści w mediach. Przed godziną 16 Lotos spadł o 8 proc., a Orlen o ok. 7 proc. Po godzinie 16 nastąpiło odbicie, ale wciąż Lotos był stratny (o 6 proc.), podobnie Orlen (o 4,65 proc.). Jeszcze przed poniedziałkowym otwarcie giełdy akcje obu spółek zwyżkowały. Informacje na temat obniżki marż nie są co prawda potwierdzone przez oficjalne źródła rządowe, ale rynek zareagował już na same doniesienia.

Sonda
Czy ograniczenie marż na paliwo to dobry pomysł?

Gdyby taka zmiana faktycznie weszła w tarczy antyinflacyjnej, Orlen i Lotos faktycznie mogą odnotować spadek przychodów z tytułu obowiązku obniżenia marż. Warto zaznaczyć, że głównymi akcjonariuszami obu spółek jest Skarb Państwa.

Najnowsze