Orlen wypracował 10,2 mld zł zysku netto w ub.r.

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express Orlen wypracował 10,2 mld zł zysku netto w ub.r.

Ceny paliwa 2021: Prezes Orlen ujawnił, kiedy benzyna będzie tańsza

2021-10-26 7:15

Ceny paliwa są wysokie, a kierowcy każdego dnia boją się kolejnych podwyżek. Kiedy benzyna będzie tańsza? Czy jest szansa na zmniejszenie akcyzy? Do tych kwestii odniósł się prezes Orlenu. - Sytuacja powinna się stabilizować, bo skoro gospodarka na świecie studzi się, to i zapotrzebowanie na ropę będzie mniejsze, co sprawi, że ceny paliwa zaczną się normować - ocenił w wywiadzie "Dziennika Gazety Prawnej" prezes Orlenu Daniel Obajtek. Ile będzie kosztować benzyna w przyszłości?

Prezes Orlenu Daniel Obajtek pytany był przez "DGP" m.in. o to, czego należy spodziewać się w kwestii cen paliwa.

  - Jest wiele czynników wpływających na cenę paliw, bo to nie tylko kurs dolara i ceny baryłki. Niewiadomą są też dalsze decyzje OPEC dotyczące wydobycia. W normalnych warunkach letni okres największego zużycia paliw powinniśmy mieć już za sobą, ale widzimy, że obecnie się przedłuża – to efekt odbicia rynków po pandemii - powiedział.

Ocenił, że fakt, że ceny frachtów po rekordowych skokach minimalnie spadają, zdaje się dobrą wróżbą.

 - Akurat w Polsce zrobiono wszystko, aby ceny były jednymi z najniższych w Europie. Gdyby nie działania polskiego rządu walczącego z mafiami paliwowymi i optymalizacje podejmowane przez Orlen, to ceny już dawno przekroczyłyby 7 zł za litr - przekonywał Obajtek.

Paliwo coraz droższe. Sprawdziliśmy, ile zapłacisz na stacjach w Warszawie!

Karpacz 2021: Daniel Obajtek

 Prezes Orlenu Daniel Obajtek w rozmowie z "DGP" odniósł się też do pytania o to, czy Polska zmniejszy akcyzę po to, aby paliwo potaniało.

- Często wskazuje się na to rozwiązanie, jakby miało być cudownym lekarstwem. Trzeba jednak wiedzieć, że w Polsce już teraz jest najniższa akcyza, jaka może być - powiedział.

W jego ocenie bardziej jej obniżyć się nie da.

- Gdyby to zrobiono, podniosłoby się larum, że Polska nie przestrzega unijnego prawa - wskazał.

 Zapewnił, że wykorzystywane są inne instrumenty do obniżki cen paliwa.

- My robimy, co możemy, czyli podejmujemy takie działania biznesowe, które przekładają się na oszczędności kosztowe. Na przykład akwizycje, które przeprowadzamy - powiedział Obajtek.

Sonda
Czy powinno się obniżyć akcyzę na paliwo?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze