W okresie od 20 grudnia do 20 maja rząd zaplanował obniżenie akcyzy do poziomu minimalnego w Unii Europejskiej, a ponadto od stycznia 2022 do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej i poboru opłaty emisyjnej.
Czytaj także: Tarcza antyinflacyjna. Wszystko, co należy wiedzieć
Paliwa nie będą zaliczane do podatku handlowego, co powinno obniżyć cenę paliwa o kilkanaście groszy. Łącznie z innymi działaniami może to doprowadzić do obniżki ceny paliw na litrze o 20-25 groszy, a optymiści mówią, że nawet o 30 groszy” – powiedział Morawiecki.
Na razie kierowcy mierzą się z wysokimi cenami na stacjach paliw przekraczającymi 6 zł za litr popularnej 95-tki. W okresie między 29 listopada i 5 grudnia 2021 spodziewamy się, że benzyna 98-oktanowa będzie kosztowała 6,21-6,34 zł/l, a w przypadku Pb95 przewidujemy ulokowanie się cen w przedziale 5,93-6,05 zl/l. Olej napędowy może tanieć nieco wolniej - tu cena wyniesie 5,99-6,10 zł/l. Względnej stabilizacji oczekujemy natomiast na rynku autogazu, a paliwo to kosztować będzie 3,35-3,41 zł/l.-prognozują dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, eksperci e-petrol.pl
Przypomnijmy, że same opłaty dodatkowe, takie jak: podatek VAT, akcyza, opłata paliwowa i marża stacji paliw stanowią aż 50,5 proc. całkowitej ceny 1 l benzyny. Gdyby nie te obciążenia finansowe, na paliwo musieliby przeznaczyć jedynie 2,95 zł.
Cena paliw uzależniona jest również od rzeczywistego kosztu, po jakim została nabyta baryłka ropy naftowej. Według prognoz, że na początku roku ceny ropy zaczną spadać. Na razie W obliczu wysokich cen paliw Stany Zjednoczone, Japonia czy Indie zdecydowały się sięgnąć do swoich strategicznych rezerw. Mogą do nich dołączyć też Chiny. Łącznie w wyniku tych działań na rynek trafić może dodatkowo 70-80 mln baryłek surowca. Skala tej akcji jest jednak mniejsza od oczekiwań obserwatorów rynku i notowania surowca, niemniej jednak, na pierwsze informacje o jej szczegółach zareagowały wzrostem.