Mateusz Morawiecki, Marlena Maląg

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka Mateusz Morawiecki, Marlena Maląg

Świadczenia socjalne

Terminy wypłat 14. emerytur. Zapowiedziano terminy wypłat!

2023-04-16 12:01

Jak przekazał na styczniowej konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, również w 2023 roku na konta emerytów trafi 14. emerytura. Decyzja została podjęta i co istotne, czternastki mają trafić na stałe do systemu. Co więcej, na początku lutego wiceminister rodziny Stanisław Szwed zdradził terminy wypłat czternastego świadczenia.

Kiedy wypłata 14. emerytury?

"Na przełomie sierpnia i września, zgodnie z propozycjami zapisanymi w ustawie, będzie wypłacona czternasta emerytura, na tych samych zasadach co w ubiegłym roku. Też będzie ten limit do kwoty 2900 zł, a powyżej zasada złotówka za złotówkę" - zadeklarował w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister Szwed.

W 2022 roku świadczenie było wypłacane stopniowo, wraz ze standardową emeryturą, od 25 sierpnia aż do 20 września i trafiło do 9 mln seniorów.

Wiemy już, że 14. emerytura będzie ponownie dodatkiem wypłacanym raz w roku. Czy pozostanie jednak - w przeciwieństwie do 13. emerytury - świadczeniem niegwarantowanym ustawowo? Jak zdradził wiceminister Szwed, "Ministerstwo przygotowało już projekt ustawy, który wprowadzi od tego roku czternastą emeryturę jako stałe świadczenie. W tej chwili ten projekt pójdzie do konsultacji."

Ile wyniesie 14. emerytura w 2023 roku?

Maksymalna wysokość czternastej emerytury jest równa najniższej emeryturze obowiązującej w danym roku kalendarzowym. Najniższa emerytura, po przeprowadzonej 1 marca waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych, wynosi 1588,44 zł brutto (1445,48 zł netto). Seniorzy dostaną więc maksymalnie 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł na rękę.

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Bujak
Sonda
15. emerytura to dobry pomysł?

Zazdrościsz mundurowym wcześniejszej emerytury?

Posłuchaj, jakie ma zalety i WADY, a może szybko przestaniesz...

Listen on Spreaker.
Najnowsze