Mateusz Morawiecki, Marlena Maląg

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka Mateusz Morawiecki, Marlena Maląg

Świadczenia socjalne

Kiedy wypłata 14. emerytury? Znamy daty! Czternastki już niedługo na kontach!

2023-03-03 0:13

"Podobnie jak w latach ubiegłych, i w tym roku portfele emerytów zasili również 13 i 14 emerytura. Decyzja w tej sprawie została już podjęta – to wyraz szacunku i uznania dla osób starszych" - zapewniała podczas styczniowej konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Wiceminister Szwed na początku lutego zdradził także terminy wypłaty 14. emerytury. Kiedy dodatkowe pieniądze trafią do seniorów?

Kiedy wypłata 14. emerytury?

"Na przełomie sierpnia i września, zgodnie z propozycjami zapisanymi w ustawie, będzie wypłacona czternasta emerytura, na tych samych zasadach co w ubiegłym roku. Też będzie ten limit do kwoty 2900 zł, a powyżej zasada złotówka za złotówkę" - zadeklarował w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister Szwed.

W 2022 roku świadczenie było wypłacane stopniowo, wraz ze standardową emeryturą, od 25 sierpnia aż do 20 września i trafiło do 9 mln seniorów.

Wiemy już, że 14. emerytura będzie ponownie dodatkiem wypłacanym raz w roku. Czy pozostanie jednak - w przeciwieństwie do 13. emerytury - świadczeniem niegwarantowanym ustawowo? Jak zdradził wiceminister Szwed, "Ministerstwo przygotowało już projekt ustawy, który wprowadzi od tego roku czternastą emeryturę jako stałe świadczenie. W tej chwili ten projekt pójdzie do konsultacji."

Ile wyniesie 14. emerytura w 2023 roku?

Maksymalna wysokość czternastej emerytury jest równa najniższej emeryturze obowiązującej w danym roku kalendarzowym. Najniższa emerytura, po przeprowadzonej 1 marca waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych, wynosi 1588,44 zł brutto (1445,48 zł netto). Seniorzy dostaną więc maksymalnie 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł na rękę.

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Bujak
Sonda
15. emerytura to dobry pomysł?

Zazdrościsz mundurowym wcześniejszej emerytury?

Posłuchaj, jakie ma zalety i WADY, a może szybko przestaniesz...

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze