Autorzy raportu oraz przedsiębiorstwa zrzeszone w KIGEiT wyrażają głęboką troskę brakiem aktywnych i zdecydowanych działań na rzecz rozwoju przemysłu 4.0, sieci 5G, społeczeństwa 5.0, cyfryzacji sieci infrastrukturalnych (elektrycznych, drogowych, kolejowych).
Według ekspertów obecny wzrost gospodarczy Polski jest zbyt wolny, aby zmniejszać dystans do krajów wysokorozwiniętych, a nie może być szybszy, ponieważ w minimalnym stopniu opiera się na wzroście innowacyjności i produktywności technologicznej.
Przedsiębiorcy zrzeszeni w KIGEiT apelują do polskiego rządu o stworzenie jasnych i czytelnych warunków inwestowania w sieci 5G, ponieważ zachowanie konkurencyjności polskiej gospodarki wymaga jak najszybszego włączania się polskich firm w światowe, cyfrowe sieci produkcyjno-usługowe. Dostęp do najnowszych technologii, w tym 5G, to warunek konieczny do unowocześnienia służby zdrowia, rozwoju przemysłu, szkolnictwa, opieki socjalnej, rolnictwa, ochrony środowiska i wielu innych sektorów życia społecznego i gospodarczego.
„Cieszę się, że dwie niezależne polskie instytucje, jakimi są Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji oraz Fundacja Digital Poland, dostrzegają wyzwania jakie stoją przed Polską na drodze rozwoju sieci 5G. Zgadzamy się w pełni z głównymi diagnozami i rekomendacjami zawartymi w raporcie. Jako producent i dostawca rozwiązań technologii 5G, widzimy pilną potrzebę zmian w prawie regulującym sposób gospodarowania przestrzenią radiową, a także zgadzamy się z postulatami modyfikacji ustaw mających wpływ na tempo i koszty inwestycji w infrastrukturę̨ telekomunikacyjną w Polsce” - powiedział Tonny Bao – dyrektor zarządzający Huawei Polska.
Raport postuluje rozwój sektora telekomunikacyjnego, w tym m. in. zmiany w prawie regulującym sposób gospodarowania przestrzenią radiową oraz przydziałem pasm częstotliwości, oraz przepisów mających wpływ na tempo i koszty inwestycji w infrastrukturę̨ światłowodową i bezprzewodową. Eksperci sugerują jak najszybsze uruchomienie projektów z zakresu sztucznej inteligencji, Internetu Rzeczy, rejestrów rozproszonych oraz cyfrowej platformy usług i danych.
Autorzy silny nacisk kładą na cyberbezpieczeństwo - postulują działania na rzecz wprowadzenia wspólnych dla całej Unii Europejskiej, transparentnych i jawnych zestawów wymagań technicznych dla dostawców sprzętu i oprogramowania dla sieci telekomunikacyjnych i teleinformatycznych niezależnie od kraju pochodzenia. Proponują także powołanie jednostki organizacyjnej, która na bieżąco będzie identyfikowała zorganizowane cyberataki informacyjnych oraz informowała o nich opinię publiczną.
Eksperci i firmy zrzeszone w KIGEiT, stoją na stanowisku, że edukowanie naszego społeczeństwa w zakresie najnowszych technologii i korzyści, jakie osiągną w codziennym życiu, powinno zdopingować rządzących do aktywnych działań na rzecz jak najszybszego wdrożenia technologii 5G.
Materiał Informacyjny