Kim jest nowa Margaret Thatcher? Premier przekazuje władzę Theresie May

2016-07-13 17:52

Porównywana do Żelaznej Damy nowa premier Wielkiej Brytanii odziedziczyła po Davidzie Cameronie kota dachowca i przywództwo w Partii Konserwatywnej. Zdradzamy kulisy jej kariery politycznej.

Theresa May - Margaret Thatcher

i

Autor: AFP/ East News Theresa May - Margaret Thatcher

We wtorek, 12 lipca, miało miejsce ostatnie posiedzenie brytyjskiego rządu, na którego czele stał David Cameron. Dzień wcześniej nową szefową Partii Konserwatywnej została Theresa May, minister spraw wewnętrznych w Wielkiej Brytanii. Przedstawiamy sylwetkę charyzmatycznej polityk porównywanej do Żelaznej Damy.

W środę, 13 lipca, były przywódca torysów poddaje się do dymisji, ustępując miejsca pierwszej w historii przewodniczącej Partii Konserwatywnej. (Tę funkcję Theresa May po raz pierwszy objęła w 2002 roku.) Jak dotąd jedyną kobietą, która stała na czele brytyjskiego rządu, była Margaret Thatcher.

Może cię zainteresować: Jakie pomysły na imigrację ma przyszła premier Wielkiej Brytanii?

59-letnia Theresa May została określona przez Davida Camerona jako jego „solidna i kompetentna następczyni". Nowa premier zamieszka przy Downing Street 10 w towarzystwie 9-letniego kota Lariego, stałego domownika w rezydencji.

Historia polityk jest dość nietypowa: córka pastora, straciła ojca w wyniku tragicznego wypadku. Swojego męża poznała na imprezie branżowej dla konserwatystów, a funkcję swatki pełniła przyszła premier Pakistanu, Benazir Bhutto.

Theresa May może poszczycić się również bogatym doświadczeniem w finansach i sektorze publicznym. Ukończyła geografię na St Hugh's College przy Uniwersytecie Oksfordzkim. Jej początek kariery w Banku Anglii zapowiadał się obiecująco. Rozwój zawodowy kontynuowała na stanowisku dyrektorki ds. europejskich w Association for Payments Clearing Services (APACS) – stowarzyszeniu, które kontroluje trzy brytyjskie izby rozliczeniowe, a także pracowała jako starszy doradca ds. wewnętrznych.

Nowa premier swoje pierwsze kroki na arenie politycznej stawiała w Stowarzyszeniu Klubów Konserwatywnych przy Partii Konserwatywnej. W 1986 r. została radną londyńskiej dzielnicy Merton. Tę funkcję sprawowała do 1994 r., stojąc na czele komisji ds. edukacji (1988 – 1990). W latach 1990 – 1992 stanęła na czele grupy deputowanych z Partii Konserwatywnej. W 1997 r. May dostała się do parlamentu z okręgu miasta Maidenhead, a w latach 1999 – 2010 należała do Gabinetu Cieni, piastując w nim funkcje sekretarza stanu ds. edukacji, sekretarza stanu ds. pracy i wynagrodzenia, a także liderki Izby Gmin.

Przeczytaj również: Nie będzie kolejnego referendum ws. Brexitu

W latach 2002 – 2003 jako pierwsza w historii kobieta objęła szefostwo w Partii Konserwatywnej. W 2010 r. została ministrem spraw wewnętrznych, a w latach 2010 – 2012 sprawowała funkcję ministra ds. kobiet i równości.

Na przydomek drugiej Margaret Thatcher zasłużyła sobie twardą postawą w polityce. Między innymi postulowała ograniczenie liczby imigrantów przyjmowanych na wyspy do 100 tys. osób rocznie (na realizację obietnicy jeszcze przyjdzie nam poczekać) i odmawiała przyjęcia 3 tys. uchodźców zgodnie z podziałem wprowadzonym w UE. Ponadto kontrowersje wzbudziła jej propozycja, aby Wielka Brytania wypowiedziała konwencję praw człowieka.

Źródła: tmay.co.uk, tvn24.pl, wprost.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki