LIDL handel promocja

i

Autor: Marcin Wziontek/SUPER EXPRESS LIDL handel promocja

Klienci weszli do Lidla bez maseczek. Nie zapamiętają tego najlepiej

2021-11-19 9:51

Co grozi za ignorowanie obostrzeń sanitarnych, przekonali się klienci Lidla, którzy zakupy postanowili zrobić bez obowiązkowych na terenie sklepu maseczek. Kiedy zwrócono im uwagę - zignorowali ostrzeżenia. Ostatecznie przyjechała policja.

Grupa osób weszła do jednego ze słowackich Lidlów bez maseczek. Te, podobnie jak w Polsce, u naszych południowych sąsiadów są wymagane w sklepie. Obsługa szybko namierzyła niepokornych klientów i zwróciła im uwagę na obostrzenia. To jednak ich nie przekonało. Grupa postanowiła dalej robić zakupy, ignorując uwagi. Bezradny personel sklepu wezwał ostatecznie policję, a całe zajście ktoś uwiecznił na filmie, który udostępniono potem w sieci. Na nagraniu widać jak policjanci obezwładniają osoby bez maseczek. Łącznie zatrzymano trzy osoby. Według lokalnych mediów nie obyło się bez obrażeń. Rannych miało zostać dwóch policjantów i jeden zatrzymany. Po zatrzymaniu, sprawa trafiła do sądu. Zatrzymani będą odpowiadać z wolnej stopy. Jak zwracają uwagę słowackie media, podobne zdarzenia to tam codzienność. Antyszczepionkowcy często umawiają się na podobne akcje. Komendant policji Štefan Hamran zapowiedział, że w podobnych sytuacjach policjanci będą działać bez kompromisu. Ignorowanie obostrzeń potępił także minister spraw wewnętrznych Roman Mikulec.

Zapytaliśmy antyszczepionkowców dlaczego się nie szczepią? Włosy stają dęba!

Antyszczepionkowcy mogą wywołać epidemię odry. Czego należy się spodziewać?

Najnowsze analizy wielu badań dowodzą, że maseczki, dystans i higiena rąk są skuteczne w zapobieganiu zakażeniom i zachorowaniom na COVID-19. Szczególnie przydatne są maseczki, jednak podstawowe znaczenie mają szczepienia przeciwko SARS-CoV-2.

Najnowsze wyniki metaanalizy publikuje „British Medical Journal”. Obejmują one 72 badania przeprowadzone w odniesieniu do przydatności podstawowych zaleceń sanitarnych w walce z zakażeniami, jakimi są maseczki, dystans społeczny i higiena rąk (mycie i dezynfekcja). Wynika z nich, że wszystkie te sposoby ochrony są skuteczne i zmniejszają ryzyko zakażenia, jak i zachorowania na COVID-19.

Najlepsze efekty daje używanie maseczek, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych, zmniejszają one ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 o 53 proc. Zachowanie dystansu fizycznego redukuje to ryzyko o 25 proc.

Sonda
Czy zakładasz maseczkę jadąc autobusem lub tramwajem?

„Przegląd badań i metaanaliza sugeruje, że osobiste i społeczne zasady takie jak higiena rąk, noszenie maseczki oraz zachowanie fizycznego dystansu redukują liczbę przypadków COVID-19” – przekonują autorzy badania, specjaliści Monash University oraz University of Edinburgh. Zwracają też uwagę, że inne działanie ochronne, takie jak lockdown, zamykanie granic, szkół oraz zakładów pracy, wymagają dalszych badań, by w pełni ocenić ich skuteczność w walce z pandemią. Na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań nie można przedstawić jednoznacznych wniosków. Może to wynikać z trudności w metodologii badań, bo te, które dotąd przeprowadzono nie zawsze są w pełni wiarygodne.

Skuteczność zasad sanitarnych w ochronie przed zakażeniem, zarówno COVID-19, jak i innych infekcji takich jak grypa sezonowa, nie świadczy o tym, że nie trzeba się szczepić. Szczepienia zapewniają największą ochronę przed chorobą zakaźną, zarówno przed COVID-19, jak i grypą, choć nie zawsze chronią przed samym zakażeniem.

Autorzy badań zwracają jedynie uwagę, że same szczepienia przeciwko COVID-19 mogą nie być wystarczające w walce z pandemią. Po zaszczepieniu się należy nadal przestrzegać zasad sanitarnych, takich jak noszenie maseczek, zachowanie dystansu i higiena rak. Zasady te redukują dawkę wirusów, na które możemy być narażeni w kontaktach społecznych. Dzięki temu organizm lepiej może sobie z nimi poradzić, tym bardziej gdy jesteśmy zaszczepieni i nasz układ odpornościowy jest lepiej do tego przygotowany. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze