
Uszczelnienie systemu wizowego
Kolejnym ważnym punktem obrad są rządowe projekty ustaw mające na celu uszczelnienie polskiego systemu wizowego. Posłowie będą pracować nad projektem zmian niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym RP oraz rządowym projektem zmian w ustawie o cudzoziemcach.
Pierwszy projekt zakłada reformę systemu wydawania wiz krajowych dla studentów oraz systemu wydawania zezwoleń na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Każdy cudzoziemiec, który chce studiować w Polsce, będzie musiał przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2. Drugi projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów unijnych dotyczących warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.
Zmiany w Agencji Mienia Wojskowego i wspólnotach gruntowych
Posłowie będą również kontynuować prace nad projektem nowelizacji ustawy o Agencji Mienia Wojskowego. Po zmianach szef MON będzie mógł przekazać lub sprzedać siłom zbrojnym obcych państw wybrany sprzęt wojskowy czy amunicję. Ponadto, Sejm zajmie się senackim projektem noweli ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, który ma umożliwić stwierdzenie, że decyzja dotycząca wspólnot gruntowych została wydana z naruszeniem prawa, co byłoby podstawą do żądania odszkodowania.
Wieczorne obrady i pakiet deregulacyjny
Wieczorem Sejm będzie pracował nad projektami nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawy o drogach publicznych. W czwartek posłowie przeprowadzą pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego.
Ten tzw. pierwszy pakiet deregulacyjny, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, zawiera ponad 40 zmian dotyczących różnych obszarów działalności gospodarczej. Projektowane przepisy obejmują m.in. nowe zasady kontroli firm, usprawnienia w dialogu administracji z przedsiębiorcami oraz przejrzyste zasady tworzenia prawa gospodarczego. Pakiet przewiduje skrócenie czasu kontroli mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni, wprowadzenie obowiązku doręczenia przedsiębiorcy przed wszczęciem kontroli wstępnej listy informacji i dokumentów oraz dopuszczenie możliwości wniesienia sprzeciwu wobec czynności kontrolnych.
Ustawa wiatrakowa – kontrowersje i zmiany
Kolejnym ważnym punktem obrad jest pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, czyli tzw. ustawy wiatrakowej. Zgodnie z nią minimalna odległość wiatraków od zabudowań ma wynieść 500 m. Jedną z najważniejszych planowanych zmian jest zniesienie zasady 10H wprowadzonej w 2016 r. i wprowadzenie 500 m jako minimalnej odległości wiatraków od zabudowań. Projektowane przepisy przewidują również minimalną odległość turbiny od granicy parku narodowego na poziomie 1500 m, a od określonych obszarów Natura 2000 - 500 m.
Jawność cen deweloperskich
Ostatnim punktem czwartkowych obrad będzie przeprowadzenie pierwszego czytania projektu Polski 2050 nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Projektowana nowelizacja o jawności cen deweloperskich przewiduje m.in. nałożenie na deweloperów obowiązku prowadzenia własnej strony internetowej, na której mają podawać informacje o cenie m kw. oferowanych lokali, całych nieruchomości lub ich części, będących przedmiotem sprzedaży.
Głosowania w piątek: Składka zdrowotna i Białoruś
W piątek posłowie przeprowadzą głosowania m.in. nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekt zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - do pewnego poziomu byłaby ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów - procentowa. Sejm ma też głosować nad nad projektem nowelizacji niektórych ustaw w celu zwolnienia przedsiębiorców od podatku dochodowego od kwot z ubezpieczeń majątkowych uzyskanych w związku z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych.
Polecany artykuł: