węgiel

i

Autor: getty images

Węgiel w Polsce

Kolejki za węglem. Powstanie 20 nowych punktów odbioru węgla od PGG. Zobacz, gdzie odbierzesz węgiel

2022-08-30 12:10

Polska Grupa Górnicza poinformowała, że od wtorku nabywcy węgla w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej będą mogli odebrać zakupione paliwo nie tylko w kopalniach. Odbiór będzie możliwy również w czterech składach należących do tworzonej przez spółkę sieci Kwalifikowanych Dostawców Węgla. PGG zapowiedziała powstanie kolejnych ponad 20 składów.

Jak kupić węgiel od PGG? Powstanie Sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla

Przygotowania do stworzenia sieci Kwalifikowanych Dostawców Węgla (KDW) trwały od kilku miesięcy, a nabór partnerów do prowadzenia składów ogłoszono w czerwcu. W ub. tygodniu PGG ogłosiła uruchomienie sieci od najbliższego wtorku, a w poniedziałek podała bliższe szczegóły przedsięwzięcia.

Jak wynika z informacji spółki, po udostępnieniu pierwszych czterech składów, Kwalifikowanych Dostawców ma sukcesywnie przybywać - aż sieć obejmie cały kraj.

PGG zapowiada pojawienie się kolejnych dostawców

"W następnych dniach kolejnych ponad 20 dostawców PGG pojawi się (...) m.in. w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, świętokrzyskim, lubelskim, mazowieckim, łódzkim, podkarpackim, dolnośląskim i małopolskim. Docelowo sieć składów KDW będzie rozlokowana na terenie całego kraju" - poinformowała spółka.

Kongres 590 - Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

Ułatwienie dla klientów sklepu internetowego

Kwalifikowani Dostawcy będą przewozić węgiel, kupiony przez klientów w sklepie internetowym, do składów zlokalizowanych w rejonie miejsca zamieszkania nabywców i wydawać surowiec finalnym odbiorcom. Ułatwi to klientom odbiór zamówionego surowca bez konieczności samodzielnego organizowania transportu.

"Sieć będzie systematycznie rozbudowywana o kolejne województwa i powiaty" - zapewnił w poniedziałek rzecznik PGG Tomasz Głogowski. Podkreślił, że uruchomienie przez spółkę sieci własnych dostawców wprowadza jednolity standard obsługi logistycznej w możliwie najniższych cenach transportu dla klientów finalnych.

Wymagania Polskiej Grupy Górniczej wobec partnerów

PGG zapewnia, że wybór partnerów do sieci KDW miał charakter otwarty i transparentny - każdy z przedsiębiorców mógł wziąć w nim udział, a głównym kryterium była cena za usługę dostawy.

Ogłaszając w czerwcu br. nabór na kwalifikowanych dostawców spółka postawiła wymagania: partnerzy PGG muszą dysponować m.in. utwardzonym i zabezpieczonym składem węgla. Skład musi być ubezpieczony i posiadać niezbędną infrastrukturę: legalizowaną wagę oraz odpowiednie samochody zdolne odbierać z kopalni węgiel i dostarczać odbiorcom finalnym.

Brak akceptacji i zapowiedź protestu

Warunków postawionych przez PGG nie zaakceptowała część składów węgla oraz firm transportowych. Na wtorek ich przedstawiciele zapowiedzieli protest przed siedzibą dyrekcji rybnickiej kopalni Jankowice - części należącej do PGG kopalni ROW.

Grupa rozważa obecnie modyfikację systemu sprzedaży w kopalniach pod kątem m.in. osób starszych i niekorzystających z internetu, jednak głównym kanałem dystrybucji węgla opałowego ma pozostać sklep internetowy i związana z nim sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla.

Węgiel od PGG przez Internet. Jak działa e-sklep?

W ostatnich tygodniach PGG poprawiała funkcjonalności swojego e-sklepu dla odbiorców indywidualnych, podniosła jednak też cenę (o ok. 20 proc.) i obniżyła limit jednorazowego zakupu w swoim sklepie z 5 do 3 ton.

Od początku roku w e-sklepie PGG zaopatrzyło się w opał w ponad 190 tys. klientów. Za pośrednictwem e-sklepu do gospodarstw domowych trafiło w tym czasie ok. 800 tys. ton węgla w cenie producenta. Powszechnie dostępny sklep internetowy ma pozostać dominującym kanałem sprzedaży węgla opałowego z PGG dla gospodarstw domowych.

Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze