System podatkowy w Polsce. Premier zapowiada uproszczenia
"System podatkowy wymaga daleko idącego uproszczenia. To jest na pewno coś, co jeszcze nas czeka" - informował podczas "Welconomy" w Toruniu premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej podkreślał, że "zlecił Ministerstwu finansów uproszczenie podatków". Artur Soboń, wiceminister finansów określił planowane zmiany w ordynacji podatkowej "największą nowelizacją od lat".
"W 2021 r. Polska była na przedostatnim miejscu wśród 37 państw OECD pod względem stopnia skomplikowania systemu podatkowego" - wynika z raportu International Tax Competitiveness Index cytowanego przez portal money.pl.
"Podatniku strzeż się". Eksperci mają mieszane uczucia
Eksperci mają mieszane uczucia w kwestii nowelizacji. "Podatniku strzeż się! Rząd będzie upraszczał podatki" - napisał doradca podatkowy i partner w Kancelarii LTCA Grzegorz Niebudek. "Z jednej strony zgadzam się z koniecznością uproszczenia systemu podatkowego, ale jak sobie pomyślę o programie "Proste Podatki" w wersji 34.0, wprowadzonym 85. rozporządzeniem (obowiązującym z datą wsteczną), nowelizującym ustawę i ogłoszonym na Twitterze, to ja już chyba podziękuję za te uproszczenia" - podkreślił ekspert cytowany przez money.pl.
"By zreformować system, w pierwszej kolejności należałoby ujednolicić podstawy naliczania wymiaru podatków oraz stawki podatkowe, a także zlikwidować lub ograniczyć do niezbędnego minimum wszystkie ulgi i preferencje podatkowe, na co rząd PiS nigdy się nie zgodzi. Przywileje podatkowe, które są uznaniowe i zależą od woli polityków, są narzędziem politycznym" - wyjaśnił w rozmowie money.pl prof. Paweł Wojciechowski, były minister finansów.
Kolejny Polski Ład? Co przyniesie nowelizacja ordynacji podatkowej?
"Procedowany w Ministerstwie Finansów projekt zmian w ordynacji podatkowej jest największą od lat nowelizacją tej ustawy" - poinformowało Ministerstwo Finansów na prośbę money.pl. Wśród planowanych zmian znalazły się m.in. postępowanie uproszczone dla prostych spraw (decyzja w 14 dni), wzmocnienie czynności sprawdzających, uszczelnienie poboru podatków i wiele innych.
Wśród rozwiązań pochwalanych przez ekspertów wymieniane są wprowadzenie możliwości zapłaty podatku za podatnika przez osoby spoza jego najbliższej rodziny do kwoty pięciu tysięcy złotych oraz przyznanie urzędnikom szerszego prawa do skorygowania deklaracji w toku czynności sprawdzających.
Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w Grant Thornton w rozmowie z portalem money.pl przyznała, że "zapowiedzi nadchodzących rewolucyjnych zmian podatkowych mogą skończyć się podobnie, jak było to w przypadku "rewolucyjnego" Polskiego Ładu".