ZUS

i

Autor: gettyimages ZUS ma rozdać 100 mln zł

ZUS oddaje pieniądze

Zwrot składki zdrowotnej 2023. Wniosek o zwrot składki tylko do 1 czerwca

1 czerwca 2023 mija termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Pieniądze ze zwrotu powinny trafić na konta do 1 sierpnia 2023 roku. Aby pieniądze wróciły na konto, trzeba wypełnić tylko jeden wniosek. Bez niego nie otrzymamy zwrotu ze składki zdrowotnej od ZUS. Sprawdź, gdzie i jak złożyć wniosek o zwrot składki zdrowotnej.

Zwrot składki zdrowotnej z ZUS. Trzy terminy o których musi pamiętać płatnik!

W 2023 roku są trzy istotne terminy o których powinien pamiętać każdy płatnik składek ZUS - 22 maja, 1 czerwca oraz 1 sierpnia - przypomina portal rynekzdrowia.pl.

 • 22 maja 2023 - ostatni dzień na złożenie dokumentów rozliczeniowych za 04.2023 wraz z obowiązkowym rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej oraz na opłacenie należnych składek za 04.2023 wraz z dopłatą składki rocznej
 • 1 czerwca 2023 – ostatni dzień na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne
 • 1 sierpnia 2023 – maksymalny termin na zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne

Czas na rozliczenie składki zdrowotnej mija 22 maja 2023 roku - jest to pierwszy raz kiedy wprowadzono taki obowiązek. Dotyczy on osób, które rozliczały w 2022 r. dochody z prowadzenia działalności lub spółki osobowej według skali podatkowej, podatku liniowego albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Warto pamiętać, że "rozliczenie roczne składki zdrowotnej przekazuje się w dokumencie za kwiecień 2023 roku".

Rozliczenie składki zdrowotnej. Co w przypadku nadpłaty?

"Jeśli z rozliczenia wychodzi niedopłata trzeba uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień 2023 r., czyli do 22 maja 2023 roku. W przypadku nadpłaty – na indywidualnym profilu na PUE ZUS będzie gotowy wniosek o zwrot. Jeżeli na koncie naszego klienta nie będzie żadnych zaległości nadpłata zostanie wypłacona" - tłumaczy Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku cytowana przez portal rynekzdrowia.pl.

Wniosek o zwrot należy złożyć do 1 czerwca 2023 roku - pieniądze trafią na konto najpóźniej do 1 sierpnia 2023 roku.

Rozliczenie składki zdrowotnej. ZUS wystosował komunikat

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie prasowym "każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która opłaca składki na własne ubezpieczenia, w 2023 r. po raz pierwszy ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne". "Służy ono temu, aby ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok na podstawie przychodów/dochodów w nim osiągniętych. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok przedsiębiorcy muszą rozliczyć w 2023 roku. Płatnicy będą składać takie rozliczenie po raz pierwszy".

Składka zdrowotna 2023. Kogo nie dotyczy rozliczenie?

ZUS wskazuje również, że roczne rozliczenie składki zdrowotnej nie dotyczy:

 • płatników na karcie podatkowej
 • twórców i artystów
 • wspólników spółki komandytowej
 • jednoosobowej spółki z o.o.
 • osób współpracujących

Te informacje trzeba sprawdzić na PUE ZUS, bo może okazać się, że zamiast nadpłaty kwota jest niższa niż powinna być. Co wtedy? „Musisz ją uregulować wraz ze składką za kwiecień 2023 roku, czyli do 22 maja” – zaznacza ZUS.

Czy mam nadpłatę w ZUS? Gdzie szukać pomocy?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że każdy płatnik składek, może uzyskać pomoc:

 • podczas e-wizyty w ZUS,
 • w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem telefonu 22 560 16 00,
 • u doradcy płatnika w każdej placówce ZUS.
Sonda
Czy składka zdrowotna powinna być niższa?
Pieniądze to nie wszystko LINK4
Najnowsze