Te zawody wybierają psychopaci! Jesteś wśród nich? [LISTA]

i

Autor: StartupStockPhotos/CC0/pixabay.com Te zawody wybierają psychopaci! Jesteś wśród nich? [LISTA]

Kolejna tarcza antykryzysowa. Złóż wniosek, aby nie płacić składek

2021-05-05 8:15

Od wtorku przedsiębiorcy z ponad 60 branż mogą starać się o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku i kolejne świadczenie postojowe – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski należy składać przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

„To już 9 odsłona Tarczy antykryzysowej. Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał ponad 33 mld złotych wsparcia, przyjęliśmy ponad 8 mln wniosków. Z nowej tarczy może skorzystać kilkadziesiąt branż” – wskazuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. „Ważny jest kod PKD. Należy również wykazać 40 proc. spadek przychodów w danych miesiącach. Szacujemy, że tylko ze zwolnienia z opłacania składek może skorzystać około 400 tys. firm” – przypomina prezes.

Zakład przypomina, że z tzw. Tarczy 9.0 będą mogli skorzystać m.in. przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID–19. To ponad 60 branż z określonymi kodami PKD.

Tarcza Antykryzysowa. Rząd przeznaczył 100 miliardów złotych na pomoc przedsiębiorcom w ramach Tarczy Antykryzysowej

Wśród nich są m.in.: działalność taksówek osobowych, działalność obiektów sportowych, restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne, salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych. O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu. 

Sonda
Czy będziesz składać wniosek o wsparcie z tarczy antykryzysowej?

Według rozporządzenia umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc.

Nowa odsłona tarczy wprowadza także zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe od jednego maksymalnie do pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń (tj. z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.). Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Najnowsze