Nowelizacja poszczególnych przepisów mających na celu uproszczenie działań dla małych i średnich przedsiębiorstw to prawie 50 zmian, dzięki którym właściciele lokalnych firm będą mogli zaoszczędzić w sumie 4 mld złotych przed 10 lat. To już kolejne działania pomiędzy innymi Konstytucji Biznesu ułatwiające funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw.
Wśród zmian jakie zakłada Pakiet MŚP znajdziemy między innymi zniesienie obowiązku okresowych badań BHP dla blisko 6 mln pracowników najmniej wypadkowych branż oraz skrócenie ze 150 do 90 dni terminu uprawniającego wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT.
Małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogli także liczyć na zwolnienie podatkowe CIT od niektórych dochodów alternatywnych spółek inwestycyjnych uzyskanych ze zbycia udziałów/akcji. A także zwolnienie z podatku (wypłaconych od ubezpieczyciela) kwot odszkodowań przeznaczonych na odtworzenie zniszczonego majątku. Ujednolicone mają zostać formularze deklaracji podatkowych w przypadku podatków lokalnych oraz możliwość składania ich online. Przepisy przewidują też skrócenie do 5 lat okresu obowiązkowego przechowywania zatwierdzonych sprawozdań finansowych.
Zmiany obejma także funkcjonowanie spółek z o.o. Po wejściu przepisów w życie będzie można akceptować uchwały przez wspólników na odległość. Zmienione mają zostać także reguły zwrotu przez wspólników zaliczek pobranych na poczet dywidendy, w przypadku, gdy spółka osiągnie stratę albo nie osiągnie zysku w założonej wysokości.
Przyjęte w Pakiecie MŚP rozwiązania w większości będą obowiązywać od 2019 roku, a poszerzenie kategorii "małego podatnika" - od 2020 roku.