Frank szwajcarski jest najdroższy od 2015 r.

i

Autor: pixabay Kursy walut w poniedziałek 13.06.2022

Podwyżki stóp procentowych

Kolejny cios w frankowiczów. Bank centralny Szwajcarii podnosi stopy procentowe

2022-09-22 11:26

Szwajcaria porzuca ujemne stopy procentowe. Narodowy Bank Szwajcarii podjął decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej o o 0,75 punktów procentowych z -0,25 proc. do 0,50 proc. To bardzo zła wiadomość dla wszystkich "frankowiczów".

Szwajcarski Bank Narodowy podnosi stopy procentowe

"SNB dalej zacieśnia politykę pieniężną i podnosi stopę procentową SNB o 0,75 punktów procentowych do 0,5 proc. W ten sposób przeciwdziała ponownemu wzrostowi inflacji i presją na rozprzestrzenianie się inflacji na towary i usługi, które do tej pory były mniej dotknięte" - poinformował Szwajcarski Bank Narodowy po decyzji o podniesieniu stóp procentowych.

Jak cytuje Interia, SNB zaznacza, że nie można wykluczyć kolejnych podwyżek, "jeżeli będą one konieczne dla zapewnienia stabilności cen w średnim okresie". W komunikacie zaznaczono również, że Narodowy Bank Szwajcarii - w razie potrzeby - jest gotowy do interwencji na rynku walutowym.

Forum w Karpaczu 2022: Wojciech Pawlak

Szwajcarski Bank Narodowy. Kolejna podwyżka w tym roku

Nie jest to pierwsza podwyżka stóp procentowych ze strony SNB. W czerwcu 2022 roku, ku zaskoczeniu rynków finansowych Narodowy Bank Szwajcarii podjął decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej o 50 punktów bazowych (0,50 proc.). Jako główny powód podwyżek podaje się inflację. Poziom inflacji w Szwajcarii wynosi 3,5 proc. (CPI) i jest znacznie niższy niż w innych krajach.

Główna stopa procentowa w Szwajcarii, po czerwcowej podwyżce wciąż była ujemna i wynosiła -0,25 proc. Dzisiejsza podwyżka o 75 punktów bazowych była spodziewana przez rynek finansowy. Główna stopa procentowa wynosi aktualnie 0,50 proc.

Kredyt we frankach. Mocna waluta to mocne uderzenie

Szwajcarzy obniżają prognozy wzrostu gospodarczego ze względu na rosnące ceny surowców energetycznych - informuje Interia. Decyzje podejmowane przez Narodowy Bank Szwajcarii mają istotne znaczenie dla Polaków, którzy zaciągnęli kredyt we frankach szwajcarskich. Im mocniejszy frank - tym mocniejsze "uderzenie" w portfele Polaków.

Sonda
Czy masz kredyt we frankach?
Najnowsze