Kolejny etap Mieszkania Plus. Koniec użytkowania wieczystego!

i

Autor: Shutterstock

Kolejny etap Mieszkania Plus. Koniec użytkowania wieczystego!

2018-10-15 0:00

Na tę zmianę polskie rodziny czekają od dawna – od 1 stycznia 2019 r. nie będzie już użytkowania wieczystego. Zostanie ono przekształcone po prostu w prawo własności. Staniemy się właścicielami gruntów, na których stoją nasze mieszkania i domy! To kolejny element programu „Mieszkanie plus”.    

Od 1 stycznia 2019 r. każdy, kto ma na własność mieszkanie bądź dom, stanie się również właścicielem gruntu, na którym ta nieruchomość się znajduje. Tym samym użytkowanie wieczyste, przestaje mieć zastosowanie. Ta zmiana w prawie to część programu „Mieszkanie plus”. Polskie rodziny od dawna na nią czekały.

Bez kłopotów i dodatkowych kosztów

Chodzi o uregulowanie stosunków własnościowych gruntów. Dlatego przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności ma kluczowe znaczenie. Nie obawiajmy się formalności – przekształcenie będzie się odbywać automatycznie. Nie poniesiemy też żadnych dodatkowych opłat z tego tytułu. Przez20 lat będziemy musieli uiszczać jedynie opłatę przekształceniową, która będzie wynosić tyle samo, ile do tej pory płaciliśmy za użytkowanie wieczyste gruntu. Po tych 20 latach staniemy się właścicielami

gruntów. To prawo obejmie ok. 2,5 mln użytkowników wieczystych w Polsce. Taką opłatę będzie można wnieść również jednorazowo – za 20 lat z góry. Wówczas, jeśli przekształcenie dotyczy gruntu należącego do Skarbu Państwa, będzie ona pomniejszana o bonifikatę. W 2019 r. upust wyniesie 60 proc., w każdym kolejnym roku bonifikata będzie malała o 10 proc., czyliw 2020 r. wyniesie 50 proc., w 2021 r. – 40 proc. itd. W przypadku gruntów samorządowych to władze gminy zadecydują, czy udzielą bonifikaty i jaka będzie jej wysokość.

Dokument przyjdzie pocztą

Po 1 stycznia 2019 r. właściciel mieszkania czy domu jednorodzinnego otrzyma zaświadczenie, wydane przez właściwe organy miasta czy gminy. Będzie to potwierdzenie, że użytkowanie wieczyste zostaje przekształcone we własność gruntu. W zaświadczeniu znajdziemy też informację o konieczności wnoszenia opłat rocznych. To zaświadczenie będzie jedynym dokumentem, na podstawie którego sąd w księgach wieczystych zamieni użytkowanie wieczyste na własność. Odbędzie się to bez żadnej opłaty sądowej.

– Rozwiązujemy ważny problem społeczny w bezpieczny dla użytkowników wieczystych sposób. Choć to będzie ogromna operacja, to jesteśmy na nią przygotowani – zabezpieczyliśmy dodatkowe środki na potrzeby wydziałów ksiąg wieczystych. Wszyscy użytkownicy otrzymają korzystne warunki przekształcenia – mówi Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. – Nowe przepisy kończą też horror aktualizacji opłat za użytkowanie wieczyste.

Materiał Informacyjny

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze